Drukuj

Krzeszów, 75. rocznica przybycia benedyktynek

W tym roku minęło 75 lat od przyjazdu sióstr benedyktynek do Krzeszowa. Z tej okazji wydana została książka przybliżająca dzieje konwentu lwowsko-krzeszowskiego.

Publikacja składa się z czterech części. Książkę rozpoczynają przedruki artykułów publikowanych w "Krzeszowskiej Pani" od 2009 roku przez siostrę Edytę Wójcik. Znalazły się w nich ciekawostki z historii lwowskich benedyktynek, historie kilku ksieni.

Druga i trzecia część to opracowania historyczne przygotowane przez fr. Wawrzyńca Michalika oraz Rafała Bijaka. Dotyczą sprowadzenia benedyktynów do Krzeszowa w 1919 roku oraz działania benedyktynek w latach 1944-47. Z tego drugiego tekstu można dowiedzieć się m.in. o kulisach wyboru Krzeszowa na nową siedzibę mniszek. Znajdują się również opisy działań podejmowanych przez siostry w pierwszych latach po wojnie. Zakonnice prowadziły w Krzeszowie przedszkole, uczyły w szkole, prowadziły chór dziewczęcy.

Książkę kończy zbiór archiwalnych fotografii. Prawdopodobnie część mieszkańców Krzeszowa znajdzie na nich swoich bliskich.

Książkę można kupić w Obsłudze Pielgrzyma w Krzeszowie oraz na stronie opactwa.

Krzeszów, 75. rocznica przybycia benedyktynek