aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. wp

Izrael jest miejscem, gdzie spotykają się trzy największe religie – judaizm, chrześcijaństwo oraz islam. Religie te miały ogromny wpływ na kształtowanie się historii tego kraju, pozostawiając w kulturze niezwykłe miejsca i zabytki architektoniczne. Izrael jest także miejscem, gdzie swoje początki miały pierwsze cywilizacje świata, których dzieje zostały opisane w Biblii.

Wielokulturowość Izraela jest magnesem dla wielu podróżników.

Jerozolima

Jerozolima jest miejscem świętym dla trzech religii monoteistycznych. Na skraju starego miasta jest położona Ściana Płaczu, pozostałość po historycznej świątyni, w której według wierzeń Żydów mieszkał Bóg. Ściana jest podzielona na dwie części – mniejszą dla kobiet oraz większą dla mężczyzn. Wierni czytają tutaj Torę i psalmy oraz całują ścianę, jednocząc się z Bogiem. Tradycją jest wkładanie przez wiernych w szczeliny ściany karteczek z prośbami do Boga. Ściana Płaczu jest miejscem, w którym mogą przebywać również wyznawcy innych religii, pod warunkiem skromnego ubioru oraz w przypadku mężczyzn założenia jarmułki, którą można wypożyczyć na miejscu.

W Jerozolimie znajdują się ważne miejsca dla wyznawców chrześcijaństwa. Ogród Oliwny jest miejscem, gdzie Chrystus został zdradzony przez Judasza i ostatni raz modlił się przed skazaniem. Na Górze Oliwnej znajduje się również Bazylika Agonii, która została nazwana Bazyliką Wszystkich Narodów. Powstała ona w IV wieku, jednak została zburzona przez Persów w 614 roku. Została odbudowana przez wiernych z wielu krajów. Ważnym punktem dla chrześcijan w Jerozolimie jest Via Dolorosa, czyli Droga Krzyżowa. Są to kręte i wąskie uliczki, przy których na budynkach są przymocowane tablice z napisami poszczególnej stacji. W każdy piątek o godzinie 15 jest zorganizowana Droga Krzyżowa tymi uliczkami. Droga Krzyżowa kończy się w Bazylice Grobu Pańskiego, gdzie złożono ciało ukrzyżowanego Chrystusa. Mury Bazyliki otacza Góra Kalwaria, inaczej zwaną Górą Golgotą, gdzie ukrzyżowano Chrystusa.

Betlejem

Betlejem jest miejscem ważnym dla kultury chrześcijańskiej. To tutaj narodził się Jezus Chrystus. Bazylika Narodzenia Pańskiego została zbudowana w IV wieku, w miejscu wskazanym przez historyków jako miejsce narodzin Chrystusa. W Bazylice znajduje się Grota Narodzenia oraz mała kapliczka symbolizująca miejsce żłobka Chrystusa. W Betlejem znajduje się także Grota Mleczna, która według wierzeń była miejscem kryjówki Świętej Rodziny przed ucieczką do Egiptu. Obecnie znajduje się tutaj sanktuarium maryjne.

Jad Waszem

Jad Waszem to instytut poświęcony pamięci ofiar Holocaustu. W instytucie znajduje się Sala Imion, w której przechowywane są dane o ofiarach Holocaustu. Składa się również z muzeum historycznego, Izby Pamięci oraz Ogrodu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, w którym znajdują się drzewa z nazwiskami uhonorowanych osób. To właśnie ten instytut jest odpowiedzialny za przyznawanie honorowego tytułu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Tel Aviv

Nazwany inaczej Nowym Jorkiem Bliskiego Wschodu, jest nowoczesną kilkumilionową aglomeracją, która powstała w XX wieku od zera. Warto tutaj zobaczyć port Jaffa, najstarszy port na świecie, który działa od 4000 lat. Jest miejscem odpoczynku od miejskiego zgiełku, gdzie można zjeść świeże ryby. Dzielnica Jaffa powstała wcześniej niż aglomeracja Tel Avivu. Jaffa przez długi okres była miejscem zamieszkania muzułmanów, dlatego charakterystyczne są tutaj arabskie budowle. W Tel Avivie warto zrobić zakupy na Karmelowym Bazarze – to tutaj skosztujemy lokalnych przysmaków, kupimy orientalne przyprawy oraz pamiątki w dość przyzwoitych cenach. Tel Aviv to również punkt obowiązkowy wycieczek z biurem podróży. Jeśli chcesz sprawdzić, co jeszcze może Cię czekać wybierając się do Izraela z biurem podróży, zajrzyj na stronę https://logostour.pl/kraje/izrael.

Masada

Twierdza w Masadzie jest dla Izraelczyków symbolem heroicznej walki. W czasie szturmu Rzymian na twierdze, broniący się Sykariusze, dostrzegając bezcelowość obrony zgodzili się na masowe samobójstwa, w wyniku których zginęło 960 osób. W ruinach twierdzy możemy zobaczyć Pałac zachodni, z częściowo zachowanymi mozaikami i malowidłami ściennymi, łaźnie zbudowaną w stylu rzymskim oraz najstarszą synagogę, zbudowaną za czasów Heroda. Twierdza została zbudowana na szczycie płaskowyżu (410 metrów n.p.m.). Obecnie na szczyt Masady można wjechać kolejką lub wejść pieszo.

Safed

Będąc w Izraelu warto również zobaczyć Safed, miasto kabały – jednego z nurtów judaizmu. Safed przez długi okres było miastem artystów. Do dzisiaj w mieście możemy zwiedzić wiele galerii sztuki, które oferują obrazy od pejzażu aż do abstrakcji. W Safed znajdziemy również wiele synagog kabalistycznych. Warto zobaczy synagogę Ha'Ari związaną z wielkim reformatorem kabalistyki rabinem Izaakiem ben Lurią. Natomiast w synagodze Caro znajdziemy kilkusetletnie zwoje Tory. Synagoga Abuhawa została zbudowana w oparciu o kabałę – wnętrze opiera się na czterech filarach symbolizujących cztery żywioły, dziesięć okien w kopule budowli symbolizuje dziesięć przykazań, natomiast dwanaście malowideł odpowiada dwunastu pokoleniom Izraela. W Safed możemy również zobaczyć ruiny fortecy krzyżaków, która broniła Ziemi Świętej przed najazdem muzułmanów.

 

 

 

REKLAMA