aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 19 grudnia 2019 roku uczniowie dwóch klas III a i III c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do PPH „Vitbis” Sp. z.o,o, w Złotoryi, która jest producentem szklanych bombek choinkowych. Wycieczka została przeprowadzona w ramach cyklu wycieczek organizowanych dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Już za kilka dni będą Święta Bożego Narodzenia na trwale związane w choinką ozdobioną kolorowymi bombkami. Kamiennogórscy trzecioklasiści wybrali się do Złotoryi, gdzie swoją siedzibę ma PPH „Vitbis” największy w Polsce producent szklanych bombek choinkowych oraz poszukać odpowiedzi na nurtujące ich pytanie Jak powstają bombki?

Po przyjeździe autokarem PKS Kamienna Góra do Złotoryi żwawo pomaszerowali do sklepu firmowego, gdzie ich wzrok przykuły mieniące się wielokolorowymi barwami oraz różnorodnymi kształtami szklane bombki choinkowe. Widok niezliczonej ilości bombek zachęcał małych krzeszowian do swobodnego „buszowania” po sklepie oraz dokonania trudnego wyboru, które z ich zdjąć z półki oraz zawieźć do domu i powiesić na bożonarodzeniowej choince. Po okresie przyglądania się bombkom i dokonaniu samodzielnego wyboru nastąpił czas zakupu. Większość z nich pozostawiła w kasie sklepowej wszystkie przywiezione ze sobą pieniążki, wychodząc z wybranymi przez siebie świątecznymi ozdobami. Na zakończenie udanych zakupów zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia w sklepie firmowym.

Po zdeponowaniu w autokarze wszystkich swoich świątecznych zakupów powędrowali w okolice portierni, gdzie zostali skierowani do stojącego obok drugiego budynku, w którym czekały już na nich dekoratorki fabryki szklanych ozdób choinkowych „Vitbis”. Po wejściu do budynku wszyscy uczestnicy warsztatów malowania bombek otrzymało fartuszek ochronny. Na stołach, przy których siadali, w pojemnikach zobaczyli kolorowe brokaty oraz klej. Następnie dekoratorki omówiły cel warsztatów malowania bombek oraz zasady samodzielnej pracy uczestników warsztatów. Każde z nich otrzymało od dekoratorek prowadzących warsztaty swoją pierwszą okrągłą bombkę oraz pędzelek. Zajęcia w malowaniu bombek „mali dekoratorzy” rozpoczęli od nanoszeniu na bombki kleju, a następnie bombki były pokrywane wybranymi przez nich brokatami. Wszyscy dekorowali bombki według własnego wzoru, który podpowiadała im własna pomysłowość. W trakcie malowania ozdób choinkowych musieli uważać, aby nie zniszczyć swojej bombki. Po pomalowaniu bombki zawieszali na przygotowanych haczykach oraz otrzymywali kolejne dwie okrągłe bombki różnych wielkości, które również zdobili wybranymi przez siebie kolorowymi brokatami nakładając je na naniesione przy pomocy kleju wzory. Gdy wszystkie bombki zostały pomalowane wkładali je do otrzymanych od prowadzących warsztaty pudełek, na których były wypisywane ich imiona.

Po zakończeniu inspirujących warsztatów malowania bombek koło wraz z jedną z dekoratorek udali się na zwiedzanie hal produkcyjnych. Będąc największym producentem bombek w Polsce firma zatrudnia ok. 200 wykwalifikowanych pracowników w czterech działach. Dzięki ich pracy powstaje ok. 180-200 tysięcy sztuk bombek dziennie, w tym ok. 30.000 malowanych ręcznie. Pierwszym działem, który zobaczyli była dmuchalnia ręczna, w której bez względu na porę roku jest bardzo gorąco. W tym dziale rozpoczyna się produkcja szklanych bombek, ale w tym dniu pracowały tylko dmuchawy mechaniczne, gdyż dmuchacze ręczni rozpoczęli przerwę świąteczną. Uczestnicy wycieczki zobaczyli produkowane przez duże dmuchawy mechaniczne szklane wydmuszki, które następnie poddane są również procesowi schładzania.

Schłodzone wydmuszki trafiają do kolejnego działu Lakierni, w którym odbywa się m. in. proces srebrzenia bombek. Uczestnikom wycieczki zobaczyli jak do szklanych wydmuszek z wstrzykiwany jest płynny azotan srebra. Pod wpływem różnych ruchów bombką powstawał efekt wewnętrznego „lustra”, w którym można się przejrzeć. Następnie bombki pokrywane są po stronie zewnętrznej różnymi kolorami dostosowywanymi do panujących trendów oraz wymagań klientów.

Tak przygotowane, kolorowe bombki trafiają do trzeciego działu Dekoratorni, Tam dekoratorzy, prawdziwi artyści, ozdabiają bombki tworząc na nich najbardziej skomplikowane dekoracje. Nad kolekcjami wzorów bombek cały rok pracuje Dział Wzornictwa, a dekoratorzy przelewają dany wzór na bombki o różnych kształtach wykorzystując swój talent i doświadczenie. Na każdym etapie produkcji kontrolowana jest jakość ich wykonania. Mimo, że większość ozdób choinkowych wykonywana jest przez urządzenia mechaniczne, które wspierają pracowników w poszczególnych fazach produkcji bombek, to uwagę lubawczan przykuwały najpiękniejsze z nich, które zostały udekorowane ręcznie. Po zwiedzeniu działu Dekoratorni zrobili sobie klasowe zdjęcia przy ozdobionej w bombki i inne ozdoby choince, a następnie przeszli do ostatniego zwiedzanego działu Pakowni. W niej jeszcze raz dokonywana jest kontrola finalnego produktu przed wysyłką do klienta. W tym dziale zwiedzający zobaczyli różne formy opakowań m.in. w postaci kul, okrągłych tub, prostokątów i kwadratów, do których pakowane są wykonane ręcznie lub mechanicznie bombki wysyłane do różnych krajów.

Po zakończeniu zwiedzeniu hal produkcyjnych firmy i poznaniu etapów produkcji szklanych bombek choinkowych, przy wysokich świerkach ozdobionych kolorowymi bombkami zrobili sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie ze świątecznie udekorowanymi świerkami w tle, a chętni także z okazałym bałwanem.-symbolem śniegu, którego na próżno byłoby szukać.. Po podziękowaniu oprowadzającej ich po zakładzie dekoratorce za mile spędzony czas oraz ciekawe informacje o produkcji bombek udali się do autokaru PKS Kamienna Góra, którym bardzo zadowoleni z udanej wycieczki do „krainy szklanych ozdób choinkowych” w wesołych nastrojach powrócili do Kamiennej Góry.

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali Monika Tatarata i Janina Żuchewicz – wychowawczynie klas Barbara Wastag – Rodzic oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.

 

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA