aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 18 grudnia 2019 roku uczniowie dwóch klas I c oraz II d e ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do PPH „Vitbis” Sp. z.o,o, w Złotoryi, która jest producentem szklanych bombek choinkowych. Wycieczka została przeprowadzona w ramach cyklu wycieczek organizowanych dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Wielkimi krokami zbliżają się najbardziej rodzinne Święta Bożego Narodzenia na trwale związane w choinką ozdobioną kolorowymi bombkami. Mali mieszkańcy Kamiennej Góry postanowili wybrać się do Firmy „Vitbis” w Złotoryi, gdzie swoją siedzibę ma największy w Polsce producent szklanych bombek choinkowych oraz poszukać odpowiedzi na nurtujące ich pytanie Jak powstają bombki?

Po przyjeździe autokarem PKS Kamienna Góra do Złotoryi żwawo pomaszerowali do sklepu firmowego, gdzie ich wzrok przykuły mieniące się wielokolorowymi barwami oraz różnorodnymi kształtami szklane bombki choinkowe. Widok niezliczonej ilości bombek zachęcał małych krzeszowian do swobodnego „buszowania” po sklepie oraz dokonania trudnego wyboru, które z ich zdjąć z półki oraz zawieźć do domu i powiesić na bożonarodzeniowej choince. Po okresie przyglądania się bombkom i dokonaniu samodzielnego wyboru nastąpił czas zakupu. Większość z nich pozostawiła w kasie sklepowej wszystkie przywiezione ze sobą pieniążki, wychodząc z wybranymi przez siebie świątecznymi ozdobami. Na zakończenie udanych zakupów zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia w sklepie firmowym.

Po zdeponowaniu w autokarze wszystkich swoich świątecznych zakupów powędrowali w okolice portierni, gdzie spotkali się z dekoratorką firmy „Vitbis”, która poprowadziła ich do pomieszczenia znajdującego się obok lakierni, w którym na stołach zobaczyli przygotowane na warsztaty malowania bombek kleje oraz kolorowe brokaty. Następnie wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali fartuszki ochronne. Prowadząca warsztaty dekoratorka omawiając cel warsztatów malowania bombek oraz zasady samodzielnej pracy uczestników warsztatów zademonstrowała im jak należy nanosić na bombkę klej. Po posypaniu wzoru brokatem zobaczyli na bombce czerwone serduszko. Każde z nich otrzymało od dekoratorki swoją pierwszą okrągłą bombkę. Zajęcia w malowaniu bombek „mali dekoratorzy” rozpoczęli od nanoszeniu na bombki kleju, a następnie bombki były pokrywane wybranymi przez nich brokatami. Wszyscy dekorowali bombki według własnego wzoru, który podpowiadała im własna pomysłowość. W trakcie malowania ozdób choinkowych musieli uważać, aby nie zniszczyć swojej bombki. Po pomalowaniu bombki wieszali na przygotowanych haczykach oraz otrzymywali kolejne dwie okrągłe bombki różnych wielkości, które również zdobili wybranymi przez siebie kolorowymi brokatami nakładając je na wymyślone przez siebie wzory.

Po pomalowaniu wszystkich otrzymanych wyruszyli z dekoratorką Beatą na zwiedzanie zhal produkcyjnych największego producenta bombek w Polsce. Firma zatrudnia ok. 200 wykwalifikowanych pracowników w czterech działach. Dzięki ich pracy powstaje ok. 180000-200 000 sztuk bombek dziennie. Pierwszym działem, który zobaczyli była dmuchalnia ręczna, w której bez względu na porę roku jest bardzo gorąco. W tym dziale rozpoczyna się produkcja szklanych bombek. Przy wszystkich stanowiskach stoją palniki, które w rozgrzewają szklane rurki do czerwoności, a w temperaturze ok. 650-700ºC szkło zaczyna być plastyczne. Dzięki temu wykwalifikowani dmuchacze tworzą dowolne kształty ozdób choinkowych. W trakcie swojej dniówki dmuchacz wykonuje ok. 500 sztuk różnorodnych szklanych form.

Niestety w związku z inną wycieczką zainteresowaną produkcją bombek zwiedzanie zakładu rozpoczęli od działu Lakierni, w którym uczestnicy wycieczki zobaczyli proces m. in. srebrzenia bombek. W trakcie produkcji do wnętrza schłodzonej wydmuszki wstrzykiwany jest płynny azotan srebra. Pod wpływem różnych ruchów bombką powstawał efekt wewnętrznego „lustra”, w którym można się przejrzeć. Dopiero na tak przygotowaną bombkę po stronie zewnętrznej nakłada się odpowiedni kolor, który dostosowywany jest do aktualnie panujących trendów oraz wymagań klientów. W dziale tym zobaczyli wykonujące tę część produkcji ozdób choinkowych urządzenia mechaniczne

Tak przygotowane, pokolorowane bombki trafiają do działu Dekoratorni, Tam dekoratorzy, prawdziwi artyści, ozdabiają bombki tworząc na nich najbardziej skomplikowane dekoracje. Nad kolekcjami wzorów bombek cały rok pracuje Dział Wzornictwa, a dekoratorzy przelewają dany wzór na bombki o różnych kształtach wykorzystując swój talent i doświadczenie. Wzrok wszystkich uczestników wycieczki przykuły pięknie dekorowane przez pracownice działu różnorodnych kształtów ozdoby choinkowe. Na zakończenie Dekoratorni zobaczyli jak jedna z pracownic sprawnie obcina końcówki bombek. W trakcie swojej zmiany potrafi obciąć końcówki nawet 10.000 bombek. Na każdym etapie produkcji kontrolowana jest jakość ich wykonania. Mimo, że większość ozdób choinkowych wykonywana jest przez urządzenia mechaniczne, które wspierają pracowników w poszczególnych fazach produkcji bombek, to najpiękniejsze z nich były te, które zostały udekorowane ręcznie. Po zwiedzeniu działu Dekoratorni zrobili sobie klasowe zdjęcia przy ozdobionej w bombki i inne ozdoby choince , a następnie przeszli do ostatniego działu Pakowni. W niej jeszcze raz dokonywana jest kontrola finalnego produktu przed wysyłką do klienta. Przewodniczka pokazała zwiedzającym różne formy opakowań m.in. w postaci kul, okrągłych tub, prostokątów i kwadratów, do których pakowane są wykonane ręcznie lub mechanicznie bombki wysyłane do różnych krajów. Ponadto usłyszeli, że największa bombka wykonana w firmie miała 33 cm średnicy i została wpisana do Księgi Rekordów Guinnesa. Na zakończenie zwiedzania powrócili do działu Dnuchalni Ręcznej, gdzie przewodniczka pokazała im jedną ze szklanych rurek, z których dmuchacze wydmuchują wydmuszki o różnorodnych kształtach i wielkościach. W tej ciężkiej pracy wspierają ich dmuchalnie mechaniczne. Następnie wydmuszki zostają poddane procesowi schładzania.

Po zakończeniu poznawania poszczególnych etapów produkcji ozdób choinkowych, powrócili do „swojego pomieszczenia”, aby spakować wykonane własnoręcznie bombki do pudełek.

Przed budynkiem zakładu, przy świątecznie udekorowanych wysokich świerkach zrobili sobie jeszcze wspólne, pamiątkowe zdjęcie z prowadzącą warsztaty malowania bombek dekoratorką Beatą. PoOlandii. Ponadto usłyszeli, że największa wykonana w zakładzie bombka miała 33 cm średnicy i została wpisana do Księgi Rekordów GinesakkkK podziękowaniu przewodniczce za mile spędzony czas oraz ciekawe informacje o produkcji bombek udali się do autokaru PKS Kamienna Góra, którym bardzo zadowoleni z udanej wycieczki do „krainy szklanych ozdób choinkowych” w wesołych nastrojach powrócili do Kamiennej Góry.

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali Małgorzata Bąk i Paulina Kuliś – wychowawczynie klas, Urszula Matujzo i Katarzyna Powroźnik - rodzice oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.

REKLAMA