aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 13 grudnia 2019 roku uczniowie dwóch klas II a oraz II b ze Szkoły Podstawowej w Krzeszowie wybrali się na zwiedzenie Podziemnej Trasy Turystycznej „Projekt Arado” w ramach cyklu wycieczek popularnych ph. „Poznajemy zabytki i obiekty przyrody”. Cykl ten organizowany jest przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych dla młodych mieszkańców Gminy Kamiennej Góry przy wsparciu finansowym Gminy Kamienna Góra.

 

Młodzi adepci krajoznawstwa regionu oraz turystyki pieszej zwiedzeniem kamiennogórskich podziemi rozpoczęli poznawanie obiektów przybliżających im historię naszego regionu wykorzystując zaproszenia pracowników Projektu Arado – zaginione laboratorium Hitlera”, które współpracuje z Zarządem Oddziału PTSM w Kamiennej Górze włączając się w proces edukacji regionalnej młodych mieszkańców powiatu kamiennogórskiego.

Po dojściu do budynku Projektu Arado i zakupieniu przepustek do Podziemnej Trasy Turystycznej spotkali się z Łukaszem Pazderskim - przewodnikiem po kamiennogórskich podziemiach znajdujących się w wyrobiskach skalnych na zboczach Kościelnej Góry, od którego dowiedzieli się, że przenoszą się do 1944 roku. Drugoklasiści po przekroczeniu bramy wejściowej do podziemi rozpoczęli poznawanie udostępnionych do zwiedzania, wydrążonych w mrocznych czasach II wojny światowej, korytarzy oraz tuneli.

Słuchając opowieści przewodnika prowadzącego ich podziemnymi korytarzami, dowiedzieli się, że w latach 1943-1945 w różnych miejscach naszego miasta wydrążono około 11.000 m. podziemnych tuneli i korytarzy o nieustalonym przeznaczeniu. Do zwiedzania udostępniony został w 2012 r. 350-metrowy fragment najlepiej zachowanych oraz najciekawszych podziemnych korytarzy pod Kościelną Górą. W czasie II wojny światowej Kamienna Góra (Landeshut) położona w bezpiecznym terenie, nie objętym bezpośrednimi działaniami wojennymi, stała się jednym z centrów technologicznych niemieckiego przemysłu lotniczego, gdyż w byłych fabrykach włókienniczych umieszczono m. in. biuro projektowe firmy ARADO, w którym skonstruowano najsłynniejszy samolot odrzutowy II wojny światowej – Arado-234 Błyskawica i mitycznego samolotu – odrzutowego bombowca dalekiego zasięgu typu „latające skrzydło” – Arado E-555.1, który na szczęście pozostał na etapie projektowym.

Po sprawnym przejściu obok wartowni strzeżonej przez śpiącego strażnika Hansa bezpiecznie podążając za swoim przewodnikiem przez wydrążone w skałach korytarze sztolni dotarli do pomieszczenia imitującego szpital polowy. W kolejnym z korytarzy przeszli krótkie przeszkolenie agenturalne i krzeszowscy „cichociemni” bezpiecznie dotarli do tunelu, który łączył podziemia sztolni z pobliską fabryką Falka Valentina Grünfelda. W trakcie działań wojennych przeniesiono tam fabrykę Kugelfischer produkującą połowę łożysk tłocznych dla całych Niemiec. Podczas całej wędrówki groziło im niebezpieczeństwo spotkania na swojej drodze niemieckich żołnierzy, więc doświadczenie zdobyte podczas szkolenia było bardzo pomocne w pokonywaniu kolejnych podziemnych korytarzy oraz bezpiecznym przedostaniu się do następnej wartowni. Na szczęście podczas podziemnej wędrówki nie natrafili na innych, oprócz drzemiącego Hansa, niemieckich wartowników i uczestnicy podziemnej wyprawy bezpiecznie weszli do największej atrakcji kompleksu, ogromnej hali, w której zobaczyli dużą planszę obrazującą „prototyp” samolotu „Arado E-555 – latające skrzydło” oraz zaimprowizowaną pracownię jego konstruktora Waltera Blume. Po opuszczeniu hali, w kolejnych korytarzach pełniących rolę „magazynu broni”, Łukasz Pazderski opowiadał im o zgromadzonej i prezentowanej w Podziemnej Trasie Turystycznej ekspozycji broni używanej podczas II wojny światowej.. W skrzyniach zobaczyli m. in. egzemplarze broni krótkiej – pistolety, karabin maszynowy typu mauser, broń przeciwlotniczą, bombę tzw. „ryczącą krowę” czy zbiornik samolotowy na paliwo z napisem „Keine Bombe” oraz V-3 gigantyczne działo o wyjątkowo dużym zasięgu. Spacerując podziemnymi korytarzami dotarli do zakratowanego tunelu, który upamiętnia pracujących przy drążeniu podziemnych sztolni więźniów w obozowych ubraniach „pasiakach” podczas katorżniczej pracy, którą tylko nielicznym z nich udało się przeżyć. Za swoją ciężką pracę otrzymywali bardzo skromne porcje żywieniowe (2-4 kromki chleba dziennie). Filia Obozu Pracy „Gross-Rosen” należała do najcięższych spośród ok. 100 filii istniejących w różnych miejscowościach na terenie Śląska. W czasie działań wojennych życie straciło ponad 40 000 więźniów Obozu Koncentracyjnego „Gross-Rosen”.Na zakończenie pobytu w kamiennogórskich podziemiach zobaczyli także oryginalną minę morską, duże koła wykonane z gipsu oraz dotarli do ogrodzonej murem wnęki skalnej, w której zobaczyli różnorodne „wojenne łupy” grabione przez Niemców w trakcie działań wojennych.

Po wyjściu z podziemi zwiedzili ponadto mini-muzeum, w którym zobaczyli różnorodną broń oraz sprzęt wojskowy używany w czasie II wojny światowej (część nawet sprawna do użycia), w tym m. in. egzemplarz niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, której system skutecznie rozszyfrowali Polacy.

Na zakończenie interesującej wizyty w kamiennogórskich podziemiach i zwiedzeniu mini-muzeum „Projektu Arado” uczestnicy wycieczki zrobili sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcia z przewodnikiem ŁUKASZEM PAZDERSKIM, Po podziękowaniu przewodnikowi za mile spędzony czas oraz poznanie kamiennogórskich podziemi zadowoleni z udanej wycieczki do Kamiennej Góry autokarem PKS Kamienna Góra powrócili do swojej szkoły.

Zwiedzeniem Podziemnej Trasy Turystycznej „Projekt Arado” krzeszowianie – członkowie Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych zakończyli tegoroczny Szkolny Sezon Turystyczny. Łącznie w 19-stu różnorodnych działaniach turystycznych uczestniczyło 689-ciu uczniów z klas I-III oraz ich opiekunów. Ponadto 20-tu uczniom klas trzecich, którzy wypełnili książeczki odznak przyrodniczych, przyznano i wręczono odznaki Tropiciel Przyrody w stopniu brązowym.

Opiekę nad uczestnikami podziemnej wyprawy sprawowały wychowawczynie klas - Anna Cieślak oraz Danuta Hołub.

REKLAMA