aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 5 grudnia 2019 roku uczniowie dwóch klas I b oraz III e ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do PPH „Vitbis” Sp. z.o,o, w Złotoryi, która jest producentem szklanych bombek choinkowych. Była to dziesiąta z tegorocznych wycieczek w ramach cyklu „Wycieczki edukacyjne i przyrodnicze” organizowanego dla młodzieży szkolnej z terenu naszego powiatu Góra przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Powiatu Kamiennogórskiego.

 

Wielkimi krokami zbliżają się najbardziej rodzinne Święta Bożego Narodzenia na trwale związane w choinką ozdobioną kolorowymi bombkami. Mali mieszkańcy Kamiennej Góry postanowili wybrać się do Firmy „Vitbis” w Złotoryi, gdzie swoją siedzibę ma największy w Polsce producent szklanych bombek choinkowych oraz poszukać odpowiedzi na nurtujące ich pytanie Jak powstają bombki?

Po przyjeździe autokarem PKS Kamienna Góra do Złotoryi żwawo pomaszerowali do sklepu firmowego, gdzie ich wzrok przykuły mieniące się wielokolorowymi barwami oraz różnorodnymi kształtami szklane bombki choinkowe. Widok niezliczonej ilości bombek zachęcał małych krzeszowian do swobodnego „buszowania” po sklepie oraz dokonania trudnego wyboru, które z ich zdjąć z półki oraz zawieźć do domu i powiesić na bożonarodzeniowej choince. Wśród kolorowych ozdód były również okrągłe i w kształcie serduszek bombki z imionami. Po okresie przyglądania się bombkom i dokonaniu samodzielnego wyboru nastąpił czas zakupu. Większość z nich pozostawiła w kasie sklepowej wszystkie przywiezione ze sobą pieniążki, wychodząc z wybranymi przez siebie świątecznymi ozdobami.

Po zdeponowaniu w autokarze wszystkich swoich świątecznych zakupów powędrowali w okolice portierni, gdzie zostali skierowani do stojącego obok drugiego budynku, w którym czekały już na nich dekoratorki fabryki szklanych ozdób choinkowych „Vitbis”. PO wejściu do budynku każde z małych kamiennogórzan otrzymało fartuszek ochronny. Na stołach w pojemnikach zobaczyli kolorowe brokaty oraz klej. Następnie dekoratorki omówiły cel warsztatów malowania bombek oraz zasady samodzielnej pracy uczestników warsztatów. Każde z nich otrzymało od dekoratorek prowadzących warsztaty swoją pierwszą okrągłą bombkę oraz pędzelek. Zajęcia w malowaniu bombek ali dekoratorzy” rozpoczęli od nanoszeniu na bombki kleju, a następnie bombki były pokrywane wybranymi przez nich brokatami. Wszyscy dekorowali bombki według własnego wzoru, który podpowiadała im własna pomysłowość. W trakcie malowania ozdób choinkowych musieli uważać, aby nie zniszczyć swojej bombki. Po pomalowaniu bombki wieszali je na przygotowanych haczykach oraz otrzymywali kolejne dwie okrągłe bombki różnych wielkości, które również zdobili wybranymi przez siebie kolorowymi brokatami nakładając je na wymyślone przez siebie wzory. PO pomalowaniu wszystkich otrzymanych bombek wkładali je do otrzymanych od prowadzących warsztaty pudełek, na których były wypisywane ich imiona.

Po zakończeniu inspirujących warsztatów malowania bombek koło portierni spotkali się z przewodniczką firmy, z którą udali się na zwiedzanie hal produkcyjnych. Będąc największym producentem bombek w Polsce firma zatrudnia ok. 200 wykwalifikowanych pracowników w czterech działach. Dzięki ich pracy powstaje ok. 200 000 sztuk bombek dziennie. Pierwszym działem, który zobaczyli była dmuchalnia ręczna, w której bez względu na porę roku jest bardzo gorąco. W tym dziale rozpoczyna się produkcja szklanych bombek. Przy wszystkich stanowiskach stoją palniki, które w rozgrzewają szklane rurki do czerwoności, a w temperaturze ok. 650-700ºC szkło zaczyna być plastyczne. Dzięki temu wykwalifikowani dmuchacze tworzą dowolne kształty ozdób choinkowych. W trakcie swojej dniówki dmuchacz wykonuje ok. 500 sztuk różnorodnych szklanych form. Ponadto zobaczyli wydmuszki wykonane przez dmuchawy mechaniczne. Następnie wydmuszki zostają poddane procesowi schładzania.

Schłodzone wydmuszki trafiają do kolejnego działu Lakierni, w którym uczestnicy wycieczki zobaczyli proces srebrzenia bombek. Przewodniczka pokazała, poznających proces produkcji bombek, szklaną wydmuszkę z wstrzykniętym do niej płynnym azotanem srebra. Pod wpływem różnych ruchów bombką powstawał efekt wewnętrznego „lustra”, w którym można się przejrzeć. Następnie na tak przygotowaną bombkę po stronie zewnętrznej nakłada się odpowiedni kolor, który dostosowywany jest do aktualnie panujących trendów oraz wymagań klientów.

Tak przygotowane, pokolorowane bombki trafiają do trzeciego działu Dekoratorni, Tam dekoratorzy, prawdziwi artyści, ozdabiają bombki tworząc na nich najbardziej skomplikowane dekoracje. Nad kolekcjami wzorów bombek cały rok pracuje Dział Wzornictwa, a dekoratorzy przelewają dany wzór na bombki o różnych kształtach wykorzystując swój talent i doświadczenie. Na każdym etapie produkcji kontrolowana jest jakość ich wykonania. Mimo, że większość ozdób choinkowych wykonywana jest przez również urządzenia mechaniczne, które wspierają pracowników w poszczególnych fazach produkcji bombek, to uwagę krzeszowian przykuwały najpiękniejsze z nich, które zostały udekorowane ręcznie. PO zwiedzeniu działu Dekoratorni zrobili sobie klasowe zdjęcia przy ozdobionej w bombki i inne ozdoby choince , a następnie przeszli do ostatniego zwiedzanego działu Pakowni. W niej jeszcze raz dokonywana jest kontrola finalnego produktu przed wysyłką do klienta. Przewodniczka pokazała zwiedzającym różne formy opakowań m.in. w postaci kul, okrągłych tub, prostokątów i kwadratów, do których pakowane są wykonane ręcznie lub mechanicznie bombki wysyłane do różnych krajów m. in. do Holandii. Ponadto usłyszeli, że największa bombka wykonana w firmie miała 33 cm średnicy i została wpisana do Księgi Rekordów Guinnesa. Olandii. Ponadto usłyszeli, że największa wykonana w zakładzie bombka miała 33 cm średnicy i została wpisana do Księgi Rekordów GinesakkkK

Po zakończeniu zwiedzeniu hal produkcyjnych firmy i poznaniu etapów produkcji szklanych bombek choinkowych, przy wysokich świerkach ozdobionych kolorowymi bombkami zrobili sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie ze świątecznie udekorowanymi świerkami w tle. Po podziękowaniu przewodniczce za mile spędzony czas oraz ciekawe informacje o produkcji bombek udali się do autokaru PKS Kamienna Góra, którym bardzo zadowoleni z udanej wycieczki do „krainy szklanych ozdób choinkowych” w wesołych nastrojach powrócili do Kamiennej Góry.

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali Beata Galica-Nowak i Izabela Sproch – wychowawczynie klas oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA