aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 5 grudnia 2019 roku uczniowie dwóch klas II a orazI I b ze Szkoły Podstawowej w Krzeszowie uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do PPH „Vitbis” Sp. z.o,o, w Złotoryi, która jest producentem szklanych bombek choinkowych. Była to szósta, a zarazem ostatnia z tegorocznych wycieczek w ramach cyklu „Wycieczki edukacyjne i przyrodnicze” organizowanego dla młodzieży szkolnej Gminy Kamienna Góra przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Kamienna Góra.

 

Wielkimi krokami zbliżają się najbardziej rodzinne Święta Bożego Narodzenia na trwale związane w choinką ozdobioną kolorowymi bombkami. Kolejni mali mieszkańcy Gminy Kamienna Góra postanowili wybrać się do Firmy „Vitbis” w Złotoryi, gdzie swoją siedzibę ma największy w Polsce producent szklanych bombek choinkowych.

pytanie: Jak powstają bombki? Wybrali się więc autokarem PKS Kamienna Góra do Złotoryi,

Po przyjeździe autokarem PKS Kamienna Góra do Złotoryi i pozostawieniu wszystkich rzeczy osobistych w autokarze udali się w okolice portierni, gdzie spotkali się z przewodnikiem firmy, z którą udali się na zwiedzanie hal produkcyjnych. Będąc największym producentem bombek w Polsce firma zatrudnia ok. 200 wykwalifikowanych pracowników w czterech działach. Dzięki ich pracy powstaje ok. 200 000 sztuk bombek dziennie. Pierwszym działem, który zobaczyli była dmuchalnia ręczna, w której bez względu na porę roku jest bardzo gorąco. W tym dziale rozpoczyna się produkcja szklanych bombek. Przy wszystkich stanowiskach stoją palniki, które w rozgrzewają szklane rurki do czerwoności, a w temperaturze ok. 650-700ºC szkło zaczyna być plastyczne. Dzięki temu wykwalifikowani dmuchacze tworzą dowolne kształty ozdób choinkowych. W trakcie swojej dniówki dmuchacz wykonuje ok. 500 sztuk różnorodnych szklanych form. Ponadto zobaczyli wydmuszki wykonane przez dmuchawy mechaniczne. Następnie wydmuszki zostają poddane procesowi schładzania.

Schłodzone wydmuszki trafiają do kolejnego działu Lakierni, w którym uczestnicy wycieczki zobaczyli proces srebrzenia bombek. Przewodniczka pokazała, poznających proces produkcji bombek, szklaną wydmuszkę z wstrzykniętym do niej płynnym azotanem srebra. Pod wpływem różnych ruchów bombką powstawał efekt wewnętrznego „lustra”, w którym można się przejrzeć. Następnie na tak przygotowaną bombkę po stronie zewnętrznej nakłada się odpowiedni kolor, który dostosowywany jest do aktualnie panujących trendów oraz wymagań klientów.

Tak przygotowane, pokolorowane bombki trafiają do trzeciego działu Dekoratorni, Tam dekoratorzy, prawdziwi artyści, ozdabiają bombki tworząc na nich najbardziej skomplikowane dekoracje. Nad kolekcjami wzorów bombek cały rok pracuje Dział Wzornictwa, a dekoratorzy przelewają dany wzór na bombki o różnych kształtach wykorzystując swój talent i doświadczenie. Na każdym etapie produkcji kontrolowana jest jakość ich wykonania. Mimo, że większość ozdób choinkowych wykonywana jest przez również urządzenia mechaniczne, które wspierają pracowników w poszczególnych fazach produkcji bombek, to uwagę krzeszowian przykuwały najpiękniejsze z nich, które zostały udekorowane ręcznie.

Ostatnim działem zwiedzanym przez uczniów była Pakownia. W niej jeszcze raz dokonywana jest kontrola finalnego produktu przed wysyłką do klienta. Przewodniczka pokazała zwiedzającym różne formy opakowań m.in. w postaci kul, okrągłych tub, prostokątów i kwadratów, do których pakowane są wykonane ręcznie lub mechanicznie bombki, które były przygotowane do wysłania do klienta w Holandii. Ponadto usłyszeli, że największa bombka wykonana w firmie miała 33 cm średnicy i została wpisana do Księgi Rekordów Guinnesa. Olandii. Ponadto usłyszeli, że największa wykonana w zakładzie bombka miała 33 cm średnicy i została wpisana do Księgi Rekordów GinesakkkK

Po zakończeniu zwiedzeniu hal produkcyjnych firmy i poznaniu etapów produkcji szklanych bombek choinkowych, przy wysokich świerkach ozdobionych kolorowymi bombkami zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie ze świątecznie udekorowanymi świerkami w tle. Po podziękowaniu przewodniczce za mile spędzony czas oraz ciekawe informacje o produkcji bombek udali się do autokaru po pieniądze oraz plecaki by pójść do sklepu firmowego, gdzie ich wzrok przykuły mieniące się wielokolorowymi barwami oraz różnorodnymi kształtami szklane bombki choinkowe. Widok niezliczonej ilości bombek zachęcał małych krzeszowian do swobodnego „buszowania” po sklepie oraz dokonania trudnego wyboru, które z ich zdjąć z półki oraz zawieźć do domu i powiesić na bożonarodzeniowej choince. Po okresie przyglądania się bombkom i dokonaniu samodzielnego wyboru nastąpił czas zakupu. Większość z nich pozostawiła w kasie sklepowej wszystkie przywiezione ze sobą pieniążki, wychodząc z wybranymi przez siebie świątecznymi ozdobami, z którymi autokarem PKS Kamienna Góra w wesołych nastrojach powrócili do Krzeszowa.

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali Anna Cieślak i Danuta Hołub – wychowawczynie klas, Anna Oleksy i Joanna Tokarska – rodzice oraz Jerzy Rubach – Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.

 

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA