aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 5 listopada 2019 roku uczniowie dwóch klas III b i III d ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze uczestniczyli w ciekawej lekcji zamkowej pt. „Baśniowy Książ” przeprowadzonej w ramach cyklu lekcji muzealnych i zamkowych „Poznajemy zabytki i obiekty przyrody” organizowanym dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Po przyjeździe autokarem PKS Kamienna Góra na parking obok Stadniny Koni Zamku Książ uczestnicy wycieczki edukacyjno-przyrodniczej przeszli przez jedną z bram wjazdowych doszli do POMNIKOWEJ ALEI LIP DROBNOLISTNYCH, którą podeszli pod budynek bramny Zamku Książ. Następnie weszli na Dziedziniec Honorowy trzeciego co do wielkości zamku w Polsce, po krzyżackim zamku w Malborku oraz Wawelu - Zamku Królewskim w Krakowie, Po wejściu do zamku w oczekiwaniu na przewodnika mogli jeść drugie śniadanie.

Po spotkaniu się z przewodnikiem Anną Motyką udali się do sali edukacyjnej na III piętrze na bardzo ciekawą lekcję zamkową pt. „Baśniowy Książ”, gdzie uczestniczyli w interesującej prelekcji z prezentacją multimedialną, której celem było poznanie ponad 700-letniej historii Zamku Książ oraz jego mieszkańców ze szczególnym uwzględnieniem pochodzącej z Miśni rodziny Hochbergów.

Słuchając opowiadania przewodnika i oglądając prezentację z licznymi dawnymi rycinami oraz zdjęciami dowiedzieli się, że zamek obronny, w latach 1288-1291, wzniósł Bolko I Surowy - książę świdnicko-jaworski. Ostatnim „Panem na Książu” był jego wnuk Bolko II Mały (zm. 1368 r). Po śmierci w 1392 r. księżnej Agnieszki, wdowy po Bolku II Małym zamek znalazł się w posiadaniu króla czeskiego Wacława IV Luksemburskiego. Od 1508 r. kiedy Zamek Książ wraz z przyległymi dobrami kupił Konrad von Hochberg, aż do 1941 r. pozostaje własnością rodu Hochbergów. Swoją funkcję obronną zamek utracił w okresie wojny trzydziestoletniej (1618-1648), a dzięki Hochbergom przechodzi liczne „metamorfozy”.- przebudowy i rozbudowy zamku oraz jego otoczenia.

Jedną z najbardziej znanych postaci Zamku Książ była żona księcia Jana Henryka XV – Maria Teresa Cornwalis West, zwana księżną Daisy (Stokrotką), która spędziła w nim 50 lat. Zawdzięczany jej ostatnią wielką przebudowę zamku, powstanie palmiarni, przebudowę zamkowych tarasów oraz sprowadzenie do Książa wielu cennych roślin, w tym różaneczników i azalii. W zamku, swoistym M-400, mieszkała w tym czasie 5-osobowa rodzina (Hochbergowie mieli trzech synów: Jana Henryka XVII, Aleksandra oraz Bolka. Dowiedzieli się także, że Hochbergowie byli trzecią najbogatszą rodziną w Niemczech, a szóstą w Europie. Usłyszeli również legendę o zrabowanych przez rabusiów zamkowych skarbach. Rabusie podczas ucieczki w popłochu wbiegli na spróchniałą , drewnianą kładkę, która załamała się pod ich ciężarem, a złoto spoczęło na dnie rzeki Pełcznica.

Drugą, bardzo interesującą częścią lekcji zamkowej było baśniowe zwiedzenie przez nich najciekawszych barokowych reprezentacyjnych salonów. Niezwykła podróż do zamkowej krainy baśni i legend – pełnej dziecięcej radości, zabawy oraz magii. Podczas aktywnej „podróży w czasie” wspólnie z przewodnikiem Anną Motyką, która wcieliła się w średniowieczną księżniczkę Annę Świdnicką, poznawały zamkowe dzieje oraz legendy. poszukując zaginionego skarbu i magicznej Książęcej Skały. Na jednym z korytarzy zobaczyli zdjęcie księżnej Daisy – jednej z najpiękniejszych kobiet epoki, która w talii miała tylko 56 cm, co było skutkiem noszenia od wczesnej młodości gorsetu. Usłyszeli także historię 7-metrowego naszyjnika z pereł podarowanego przez męża. Mimo bogactwa Hochbergów księżnej Daisy brakowało miłości, zdrowia oraz wolności. Daisy, która zmarła w 1943 r. dzień po swoich 70-tych urodzinach została pochowana w nieznanym miejscu z naszyjnikiem pereł, jak głosi legenda..

Natomiast w Sali Wystaw rozpoznawali prezentowane przez prowadzącą lekcję zamkową Annę Motykę mityczne stworzenia m.in. Gryfa, Minotaura, Pegaza oraz Sfinksa. Na jednym z obrazów zobaczyli ponadto scenę z „Metamorfoz” Owidiusza” z wyobrażeniem Pana ścigającego nimfę Syrinks, która uciekając przed nim zamieniła się w trzcinę. Pan postanowił zerwać roślinę i połączyć poszczególne łodygi o odpowiednich długościach woskiem. W ten sposób powstał instrument muzyczny – fletnia Pana - składającej się z szeregu drewnianych piszczałek, a uczestnicy lekcji zamkowej usłyszeli jej dźwięki., W Salonie Zielonym zobaczyli kominek z czerwonego marmuru, a w Sali Maksymiliana Pegaza, Atenę oraz Meduzę na plafonie – smalowidle Felixa Antoniego Scheffera, a nad kominkami Sfinsy, którym brakowało skrzydeł. Ponadto przez minutę wyznaczoną klepsydrą „księśżniczki Anny” zamienili się w kamienne posągi. Po zrobieniu sobie wspólnego zdjęcia z ANNĄ MOTYKĄ dotarli do Salonu Barokowego (Włoskiego), gdzie zobaczyli Florę – boginię roślinności na drewnianym stropie oraz usłyszeli legendę o Olbrzymie oraz sprytnym leśniczym. Gry i zagadki na trasie zwiedzania poszerzały ich wiedzę o zamku rozwijając kreatywność i pozwalając odkryć potęgę wyobraźni. Po wyjściu z Salonu Włoskiego Anna Motyka opowiedziała im o tajemnym przejściu do podziemi ukrytym za szafą. Następnie wytrwale spacerując za „księżniczką Anną” dotarli do piwnicy zamkowej – najstarszej części zamku. Na zakończenie zwiedzania dziedzictwa Hochbergów Anna Motyka poprowadziła ich do magicznej Książęcej Skały - odkrytego fragmentu zamkowych skał, którego dotknięcie gwarantuje spełnienie pomyślanego życzenia, którego nikomu nie wolno było zdradzić. Nie było uczestnika wycieczki, który nie dotknąłby magiczne skalnej ściany, która dźwiękiem potwierdziła przyjęcie wszystkich życzeń.

Po podziękowaniu gorącymi brawami przewodniczce Annie Motyce za bardzo ciekawą lekcję zamkową oraz pożegnaniu się z nią głośno wypowiedzianym zdaniem „do zobaczenia na Zamku Książ’ udali się do szatni po swoje ubranie, a następnie znaleźli jeszcze czas na zakup pamiątek z udanej wycieczki do Zamku Książ.

Spacerując przez Dziedziniec Honorowy zatrzymali się na wspólne, pamiątkowe zdjęcie z 700-letnim Zamkiem Książ w tle, a następnie powędrowali przez budynek bramny i okazałą ALEJĄ LIPOWĄ – POMNIKIEM PRZYRODY przechodząc obok jednej z bram wjazdowych dotarli do parkingu skąd autokarem PKS Kamienna Góra w wesołych nastrojach oraz niezapomnianymi wrażeniami z lekcji zamkowej „Baśniowy Książ” powrócili do Kamiennej Góry.

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali Anna Chamot i Barbara Hnisdiłów - wychowawczynie klas oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA