aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 23 października 2019 roku uczniowie klasy III b ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze wybrali się na terenową lekcję przyrody do Szkółki Leśnej Nadleśnictwa Kamienna Góra. Cykl terenowych lekcji przyrody organizowany jest dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału PTSM oraz Nadleśnictwo Kamienna Góra przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Młodzi kamiennogórzanie po wizycie w „Kinie za Rogiem” i obejrzeniu filmu animowanego „Książe Czaruś” oraz rekreacyjnym pobycie na placu zabaw żółtym szlakiem turystycznym dotarli do Szkółki Leśnej, gdzie spotkali się z Danielem Lorentem – podleśniczym Leśnictwa Błażejów, który zaprosił ich do Salki Edukacyjnej.

Zajęcia przyrodnicze rozpoczęły się od swobodnych wypowiedzi uczniów na zadane przez prowadzącego zajęcia edukacyjne pytania Co daje nam las?, Z czym kojarzy się las? lub Co podoba się w lesie?, a w wypowiedziach uczniów dominowały nazwy zwierząt oraz leśnych owoców.

W dalszej części ciekawych zajęć przyrodniczych zostali podzieleni na mniejsze zespoły kojarzone z nazwą jednego z leśnych mieszkańców: dzika, niedźwiedzia, jelenia, sarny, bobra, lisa i zająca. Tym razem uczniowie rozwiązywali zadawane przez prowadzącego zajęcia leśne zagadki dowiadując się m. in. co to są żeremie, fajki oraz bobki łącząc je z poszczególnymi zwierzętami. Ponadto dowiedzieli się, które ze zwierząt nazywamy kozłem, które zasypia zimą, a które z leśnych zwierząt jest szczepione na wściekliznę.

Podleśniczy Daniel Loret pokazał biorącym udział w zajęciach przyrodniczych poroża jelenia (wieniec) oraz sarny (parostki). Poroże jeleniowatych to wyrostki kości czołowych zbudowane z tkanki kostnej i zupełnie pozbawione substancji rogowej. Poroże co roku jest zrzucane i odrasta ponownie. Na porożu jelenia zobaczyli również pokazywane przez Daniela Loreta oczniak oraz nadoczniak. Dowiedzieli się także czym różnią się poroża od rogów, które ma m. in. muflon.

Ciekawym elementem tej części zajęć było poznanie przez uczniów tropów zwierząt – śladów kończyn (łap, kopyt), a poszczególne zespoły starały się dopasować pokazywane przez Daniela Loreta tropy do „swoich zwierząt”. Ponadto dowiedzieli się czym różnią się tropy od innych śladów bytowania zwierząt.

Na zakończenie przyrodniczych zajęć w salce edukacyjnej wszyscy uczniowie przystąpili do sprawdzianu „Leśna ortografia”. Na otrzymanych od edukatorach kartach pracy pod ośmioma leśnymi rysunkami należało uzupełnić podpisy pod nimi brakującymi literami wybierając „u” lub „ó”, „rz” lub „ż” oraz „ch” lub „h”. Po poprawnym zaliczeniu przez wszystkich trzecioklasistów ortografii przystąpili do sprawdzianu matematycznego. Na otrzymanych kolejnych kartach pracy „Policz przysmaki dzików” przeliczali ile dzik zjadł żołędzi, jagód, larw, ślimaków, jaj, piskląt, myszy oraz grzybów. Wyniki dokonywanych przeliczeń zapisywali w odpowiednich kółeczkach Również sprawdzian matematyczny poszedł im bardzo sprawnie, przy którym dowiedzieli się, że dziki to zwierzęta wszystkojedzące. .

Po zakończeniu zajęć w salce edukacyjnej kamiennogórscy miłośnicy przyrody ubrali się i przed budynkiem Szkółki Leśnej zrobili sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcie z prowadzącym zajęcia podleśniczym Danielem Loretem, który zaprosił ich na krótki spacer do lasu. Spacerując leśną dróżką poznawali wybrane przez edukatora gatunki drzew rosnące koło niej. W trakcie spacerów zainteresowały ich porosty nadrzewne. Porosty są organizmami bardzo wrażliwymi na zanieczyszczenie środowiska. Skala porostowa wykorzystywana jest do oceny stopnia zanieczyszczenia powietrza na podstawie składu gatunkowego porostów nadrzewnych.

Po powrocie do Szkółki Leśnej podziękowali Danielowi Loretowi za ciekawe zajęcia przyrodnicze oraz leśny spacer, a następnie autokarem PKS Kamienna Góra, zabierają ze szkolnego przystanku koleżanki i kolegów z klasy III d, pełni wrażeń z pobytu w Krzeszowie powędrowali do Krzeszowa, gdzie w „Kinie za Rogiem” obejrzeli film animowany „Książę Czaruś”.

Opiekunami uczestników terenowej lekcji przyrodniczej byli Anna Olszewska - wychowawczyni klasy, Anna Czajka - rodzic oraz Jerzy Rubach – Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA