aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 17 czerwca 2019 roku uczniowie dwóch klas II c oraz II e ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze uczestniczyli w interesującej lekcji zamkowej w Zamku Książ przeprowadzonej w ramach cyklu lekcji muzealnych ph. „Poznajemy zabytki i obiekty przyrody” organizowanym dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Po przyjeździe autokarem PKS Kamienna Góra na parking obok Stadniny Koni Zamku Książ uczestnicy wycieczki edukacyjno-przyrodniczej przeszli przez jedną z bram wjazdowych dochodząc do pomnikowej alei lip drobnolistnych, gdzie korzystając z ławeczek postanowili odpocząć i zjeść drugie śniadanie. Następnie przez budynek bramny weszli na Dziedziniec Honorowy trzeciego co do wielkości zamku w Polsce, po krzyżackim zamku w Malborku oraz Wawelu - Zamku Królewskim w Krakowie. Po krótkim pobycie na Dziedzińcu Honorowym we wnętrzu zamku spotkali się z przewodnikiem Krystyną, która zaprosiła ich do sali kinowej na bardzo ciekawą lekcję zamkową pt. „Książę Bolko i legendy zamkowe”. W Sali kinowej uczestniczyli w interesującej prelekcję z prezentacją multimedialną, której celem było poznanie ponad 700-letniej historii Zamku Książ oraz jego mieszkańców ze szczególnym uwzględnieniem pochodzącej z Miśni rodziny Hochbergów.

Słuchając opowiadania przewodnika i oglądając prezentację z licznymi dawnymi rycinami oraz zdjęciami dowiedzieli się, że zamek obronny, w latach 1288-1291, wzniósł Bolko I Surowy - książę świdnicko-jaworski, który spoczywa w Mauzoleum książąt świdnicko-jaworskich w Krzeszowie. Ostatnim „Panem na Książu” był jego wnuk Bolko II Mały (zm. 1368 r). Po śmierci w 1392 r. księżnej Agnieszki, wdowy po Bolku II Małym zamek znalazł się w posiadaniu króla czeskiego Wacława IV Luksemburskiego. Od 1508 r. kiedy Zamek Książ wraz z przyległymi dobrami kupił Konrad von Hochberg, aż do 1941 r. pozostaje własnością rodu Hochbergów. Swoją funkcję obronną zamek utracił w okresie wojny trzydziestoletniej (1618-1648), a dzięki Hochbergom przechodzi liczne „metamorfozy”.- przebudowy i rozbudowy zamku oraz jego otoczenia.

Następnie kamiennogórscy drugoklasiści dowiedzieli się, że w I połowie XVIII w. Konrad Ernest Maksymilian von Hochberg rozbudował zamek dobudowując do niego wschodnie, reprezentacyjne skrzydło w stylu barokowym. Jego imię nosi najokazalsza sala Zamku Książ Sala Maksymiliana. W 1856 r panem na Książu zostaje książę Jan Henryk XI Hochberg von Pless (1833-1907) ojciec Jana Henryka XV (1861-1938), który w 1891 roku poślubia jedną z najpiękniejszych kobiet swojej epoki Marię Teresę Oliwię Cornwalis-West (1873-1943), zwaną „Księżną Daisy” (Stokrotka), która spędziła w nim 50 lat. Zawdzięczany jej ostatnią wielką przebudowę zamku, powstanie palmiarni, przebudowę zamkowych tarasów oraz sprowadzenie do Książa wielu cennych roślin, w tym różaneczników i azalii. W zamku, który ma 415 pomieszczeń, mieszkała w tym czasie 5-osobowa rodzina (Hochbergowie mieli trzech synów: Jana Henryka XVII (1900-1984), Aleksandra (1905-1984) oraz Bolka (1910-1936). Dowiedzieli się także, że Hochbergowie byli trzecią najbogatszą rodziną w Niemczech, a siódmą w Europie. Zobaczyli ponadto liczne stare zdjęcia ilustrujące życie Hochbergów oraz 300-osobowej służby, które wykonał Louis Hardouin – francuski szef kucharzy zamkowych. W 1941 r. zamek zostaje przejęty przez władze niemieckie, a Hochbergowie oskarżeni o „zdradę” (synowie Daisy i Jana Henryka XV walczyli przeciw Hitlerowi – Jan Henryk XVII – w wojsku angielskim, a Aleksander w wojsku polskim u boku gen. Sikorskiego). W zamku prowadzano intensywne prace, przypuszczalnie przygotowywano go na jedną z głównych kwater Hitlera. W tym czasie powstają także podziemne tunele pod Zamkiem oraz Dziedzińcem Honorowym. Książę Bolko VI von Hochberg (ur. W 1936 r.) – wnuk księżnej Daisy mieszkający na stałe w Monachium odwiedził w maju zamek swoich przodków.

Drugą, bardzo interesującą częścią lekcji zamkowej było zwiedzenie przez kamiennogórzan najciekawszych zamkowych pomieszczeń. Po wyjściu z Sali Kinowej zobaczyli w Holu kolekcję trofeów myśliwskich Hochbergów oraz tzw. Czarny Dziedziniec, a w mijanej sali obraz przedstawiający księcia Bolka I Surowego. Zwiedzanie reprezentacyjnych, barokowych komnat zamkowych rozpoczęli od Sali Wystaw, gdzie zobaczyli wystawę „Metamorfozy Zamku Książ” – obrazów z dawnej kolekcji Jana Henryka XV von Hochberga i księżnej Daisy, które przed 1942 r wisiały w zamkowych salach i po 70 latach powróciły do niego. Jest tu m.in. scena z „Metamorfoz Owidiusza” z wyobrażeniem Pana ścigającego nimfę Syrinks oraz cykl obrazów Stephana Kesslera przedstawiających biblijną historię syna marnotrawnego. Z Sali Wystaw weszli do Salonu Zielonego - z licznymi złoceniami oraz lustrzanym odbiciem (rokokowy sufitowy plafon i mozaika na podłodze, naprzeciwległe ściany) oraz barokowym kominkiem z czerwonego marmuru. Duże wrażenie wywarło na nich kolejne pomieszczenie - Sala Maksymiliana, którą cechuje niezwykła symetria (naprzeciw trzech okien znajdują się trzy balkony). oraz wspaniały plafon z malowidłem Feliksa Antoniego Schefflera o tematyce mitologicznej przedstawiające Pegaza i Atenę w otoczeniu dziewięciu muz. Ściany Sali zdobi m. in. dwanaście pilastrów symbolizujących dwanaście miesięcy, marmurowe kominki zdobione rzeźbami mitologicznych postaci – Sfinks oraz wazonami z orłem w koronie. W Salonie Białym widzieli m.in. barokowy kominek z różowego marmuru oraz oryginalne meble z początków XIX w. W Salonie Chińskim (Orientalnym) zobaczyli kryształowy żyrandol wykonany w Murano. Ściany zdobią tkaniny z orientalnymi motywami oraz stiukowe dekoracje. W Salonie Gier, znajdują się intarsjowane i inkrustowane meble. Natomiast w Gabinecie Włoskim, przewodnik zwrócił uwagę na XVIII-wieczny drewniany strop o motywach mitologicznych, przedstawiający Florę – boginię kwiatów. Ponadto zobaczyli 100-letnią szafę oraz dębową skrzynię podróżną z 1724 r.. Po wyjściu z tego salonu przewodniczka pokazała im makietę prezentującą podziemia Zamku Książ. Na zakończenie zwiedzania dziedzictwa Hochbergów przewodniczka poprowadził ich do odkrytego fragmentu zamkowych skał, którego dotknięcie gwarantuje spełnienie pomyślanego życzenia, którego nikomu nie wolno było zdradzić. Nie było uczestnika wycieczki, który nie dotknąłby skalnej ściany.

Po podziękowaniu przewodniczce Krystynie za bardzo ciekawą lekcję zamkową oraz pożegnaniu się z nią opuścili zamkowe wnętrza udając się na spacer alejkami zamkowych tarasów m. in. Tarasu Środkowego, z którego zobaczyli Taras Wodny z 27 fontannami, Tarasu Różanego z sześciostopniową kaskadą oraz Tarasu Zachodniego ozdobionego trzema fontannami. Wracając przeszli przez Tarasu bogini Flory, gdzie zrobili sobie pamiątkowe, wspólne zdjęcie, a następnie przez Taras Prochowy z basztą prochową i Taras Wejściowy wyszli na Dziedzińcu Honorowym.

Następnie spacerując alejkami SUDECKIEGO OGRODU DENDROLOGICZNEGO ich wzrok przykuły lilie wodne oraz dotarli do rycerskiego placu zabaw. Tam mogli kupić sobie wybrane przez siebie wycieczkowe pamiątki oraz bardzo mile spędzić czas przeznaczony na różnorodne zabawy i swawole.

Mile spędzany czas upływał szybko więc autokarem PKS Kamienna Góra pełni niezapomnianych wrażeń z bardzo udanego pierwszego pobytu w książęcych dobrach rodu Hochbergów powrócili do Kamiennej Góry.

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali Beata Galica-Nowak i Izabela Sproch – wychowawczynie klas oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA