aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 5 czerwca 2019 roku uczniowie klasy VII c ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze wzięli udział w swojej trzeciej wycieczce autokarowo-edukacyjnej do centrów edukacyjnych Karkonoskiego Parku Narodowego w ramach cyklu wycieczek „W harmonii z przyrodą”. Cykl ten organizowany jest dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Po przyjeździe do Jagniątkowa kamiennogórscy miłośnicy przyrody powędrowali niebieskim szlakiem do Karkonoskiego Banku Genów Karkonoskiego Panku Narodowego, gdzie spotkali się z Martą Kroczek – kierownikiem placówki. W trakcie swoich przyrodniczych wypraw do KPN uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych przeprowadzanych przez edukatorów Centrum Informacyjnego KPN w Karpaczu oraz Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Szklarskiej Porębie.

Terenowe przyrodnicze zajęcia edukacyjne rozpoczęły się od obserwacji w namiocie hodowlanym gąsienic motyla Niepylak Apollo – jednego z najpiękniejszych motyli Europy. O projekcie „Reintrodukcji i restytucji Niepylaka Apollo na Dolnym Śląsku”, którego celem jest wprowadzenie motyla do środowiska w miejscach, w których Niepylak Apollo dawniej występował, m. in. w Górach Kruczych, ale współcześnie jest nieobecny, opowiadała im Marta Kroczek. W Jagniątkowie prowadzona jest także uprawa roślin żywicielskich dla tego motyla rozchodników wielkich dla gąsienic i kwiatów nektarowych dla dorosłych owadów.

Po wysłuchaniu interesujących informacji przekazanych przez Martę Kroczek oraz przeczytaniu zamieszczonych na tablicy informacyjnej „Niepylak Apollo” zrobili sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie na tle bramy wejściowej do Karkonoskiego Parku Narodowego, który w tym roku obchodzi LX-lecie utworzenia. Następnie rozpoczęli swoje turystyczne spotkanie z karkonoską przyrodą schodząc niebieskim szlakiem, biegnącym drogą, do kościoła pw. Miłosierdzia Bożego wybudowanego w latach 80-tych XX wieku. Jagniątkowski kościół jest jednym z najlepiej zaprojektowanych i wykonanych na Dolnym Śląsku obiektów sakralnych nawiązujących do form podhalańskich. Stąd już za zielonymi znakami turystycznymi systematycznie podchodzili wśród licznych dorodnych buków na Polanę pod Grzybowcem (752 m.n.p.m.). Po zrobieniu sobie dłuższego wypoczynku kontynuowali swoją wędrówkę malowniczym szlakiem do Michałowic, leżących u podnóża Karkonoszy, z pięknym widokiem na Wielki Szyszak i Śnieżne Kotły. Spotkanym w tej turystycznej miejscowości żółtym szlakiem dojściowym w kształcie trójkąta, obok kilku grup skalnych o wspólnej nazwie Kociołki wąską leśną ścieżką dotarli na szczyt grupy skalnej „Złoty Widok”, z którego rozciąga się szeroka panorama Grzbietu Kamienickiego Gór Izerskich oraz Karkonoszy. Po czasie przeznaczonym na odpoczynek oraz sesję fotograficzną Marta Kroczek omówiła górską panoramę pokazując im: szczyty Grzbietu Kamienickiego, Szrenicę z Końskimi Łbami, Śnieżne Kotły z budynkiem stacji RTV oraz szczyty Wielkiego Szyszaka i Śmielca. Ponadto opowiedziała im o kociołkach wietrzeniowych, To przeważnie okrągłe „misy” o średnicy od kilku do kilkunastu cm i głębokości do kilkunastu cm. Znajdujące się na górnych, poziomych częściach niektórych karkonoskich skałek. Na „Złotym Widoku” też znajduje się kociołek wietrzeniowy, który wypełniony był wodą, a wszyscy młodzi wędrowcy zostali namaszczeni wodą z „misy”. Zachwyceni wspaniałą górską panoramą ze skałek „Złotego Widoku” żółtym szlakiem dojściowym obok nieczynnego kamieniołomu granitu zeszli do Michałowic, skąd kontynuowali turystyczny spacer niebieskim szlakiem turystycznym do Piechowic. Po wejściu do urokliwie położonego u stóp gór miasta, przeszli kładkę na rzece Kamienna i na przystanku PKS zakończyli swoją 8-miokilometrową wędrówkę karkonoskimi szlakami. Po przyjeździe autokaru wyruszyli w drogę powrotną do Kamiennej Góry.

Po podziękowaniu za ciekawe terenowe zajęcia przyrodnicze oraz pożegnaniu się z Martą Kroczek w Sobieszowie pełni niezapomnianych wrażeń z pieszej wycieczki malowniczymi karkonoskimi szlakami turystycznymi autokarem PKS Kamienna Góra powrócili do Kamiennej Góry.

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali: Monika Stawarz – wychowawczyni klasy, Danuta Kwiecień - rodzic oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego, Przodownik Turystyki Górskiej i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA