aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 29 maja 2019 roku uczniowie dwóch klas V a oraz V d ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze uczestniczyli w wycieczce krajoznawczej wybierając się do Krzeszowa. Młodzi kamiennogórzanie uczestniczyli w cyklu wycieczek ph. „Poznajemy zabytki oraz obiekty przyrody” organizowanym dla młodych mieszkańców naszego miasta przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Po przyjeździe do Krzeszowa autokarem PKS Kamienna Góra skierowali się do Domu Obsługi Pielgrzyma, w którym spotkali się z przewodnikiem Mieczysławem Gadziną. Zwiedzanie zabytków dawnego Opactwa Cystersów – zakonu, który był właścicielem Krzeszowa od 1292 r. do sekularyzacji dóbr zakonnych w 1810 r. rozpoczęli od kościoła brackiego pw. św. Józefa. We wnętrzu kościoła zobaczyli wielki cykl fresków Michała Willmanna – najwybitniejszego malarza śląskiego baroku zwanego „Śląskim Rembrandtem”, składający się z 50-ciu scen związanych z życiem św. Józefa oraz św. Rodziny. Freski zostały namalowane w technice „al. fresco” tj. malowanych farbą na surowym tynku. Słuchając opowieści przewodnika o cyklu fresków „Radości i troski św. Józefa”. podziwiali w bocznych kaplicach Radości przedstawione po stronie lewej (zachodniej) oraz Troski przedstawione po stronie prawej (wschodniej). Jednym z najbardziej rozpoznawalnych fresków tego cyklu jest „Poszukiwanie noclegu w Betlejem” z autoportretem ich twórcy - Michała Willmanna. Oglądając z przewodnikiem poszczególne freski mogli zobaczyć śląską roślinność (świerki, brzozy), urwiska skalne typowe dla Gór Stołowych oraz Gorzeszowskich Skałek czy zamek w Bolkowie. Na fresku „Obrzezanie dzieciątka” oprócz portretu ich twórcy zobaczyli sportretowanego z okularami na twarzy jednego z cystersów. Omawiając malowidła w prezbiterium w półkolistej absydzie „Pokłon Trzech Mędrców” /wielka radość/ przewodnik zwrócił także uwagę na wizerunki wielbłądów z nietypowo długimi szyjami, których malarz nigdy nie widział. W prezbiterium znajduje się także niski ołtarz główny – dzieło Georga Schroettera z 1678 r. Niewielkie organy ufundował opat Bernard Rosa, a ich budowę ukończono w roku 1698, już po jego śmierci. Wychodząc z kościoła mogli zobaczyć na fresku namalowanym na sklepieniu m, in. Maryję w kapeluszu oraz fresk – Śmierć św. Józefa – na południowej ścianie świątyni, pod emporąś organową.. Kolorystycznie dominuje w kościele biel pilastrów, ale balustrady empor oraz ambona mają kolor niebieski.

Następnie uczestnicy wycieczki podeszli do kościoła klasztornego p.w. Wniebowzięcia NMP wybudowanego w latach 1728-1735 na planie krzyża łacińskiego, który należy do najwyższej klasy zabytków późnego baroku. W 1998 r. Papież Jan Paweł II nadał świątyni godność BAZYLIKI MNIEJSZEJ a dzień 2 czerwca ustanowiono dniem wspomnienia Matki Bożej Łaskawej na terenie Diecezji Legnickiej. W kwietniu 2004 r. zespół zabytków otrzymał krajowy tytuł POMNIKA HISTORII. Zwiedzając Bazylikę Mniejszą dowiedzieli się, że malowidła zdobiące sklepienie kościoła wykonał Georg Neunhertz – wnuk Michała Willmanna, a swoje dzieła podpisywał serduszkami. Następnie podeszli do stalli. Są to wygodne i paradne siedzenia dla zakonników znajdują się na skrzyżowaniu naw. To obszar uświęcony wielogodzinnymi modlitwami członków konwentu. Zakonnicy spędzali tutaj osiem godzin dziennie na modlitwach i wspólnych śpiewach. Nad stallami zobaczyli malowidło – Pater Futuri Saeculi – Ojciec Przyszłego Wieku. To pozorna kopuła, która oglądana z różnych stron ukazuje efekt „barokowej iluzji”.. W przebogatym wystroju wnętrzu wzrok przykuwa cudowny obraz Matki Bożej Krzeszowskiej (koronacji obrazu w 1997 r. dokonał papież Jan Paweł II) w ołtarzu głównym. Obraz jest niewielki - ma wymiary 60 x 37,5 cm. Matka Boska występuje tu z Dzieciątkiem trzymanym na prawej ręce. Jest to najstarsza ikona Matki Boskiej. Ponadto dowiedzieli się, że wielki obraz ołtarzowy przedstawiający Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny namalował Peter Brandl. Ponadto przewodnik zwrócił ich uwagę na późnobarokowe organy wykonane przez Michała Englera – instrument posiada 54 głosy i 2606 piszczałek, które obok ołtarza głównego stanowią najważniejszy składnik wnętrza kościoła.

Następnie Mieczysław Gadzina zaprosił ich do zwiedzenia Mauzoleum Piastów świdnicko-jaworskich – miejsca spoczynku fundatorów opactwa. Po wejściu do mauzoleum zobaczyli m.in. dwa sarkofagi – nagrobki Bolka I Surowego oraz jego wnuka Bolka II Małego, rycerski nagrobek Władysława Zedlitza, a także epitafium legendarnego Bolka III. Przewodnik Mieczysław Gadzina opowiedział im o spoczywających w nim fundatorach opactwa Piastach Świdnicko-Jaworskich..

Po zrobieniu sobie wspólnego, pamiątkowego zdjęcia z przewodnikiem Mieczysławem Gadziną podziękowali mu za mile spędzony czas, przekazane wiadomości o historii zakonu cystersów oraz wspaniałych krzeszowskich obiektach pocysterskich. Na zakończenie pobytu w Krzeszowie znaleźli jeszcze czas na zakup drobnych pamiątek oraz posilenie się w restauracji „Stara Wozownia”. Następnie autokarem PKS Kamienna Góra pełni niezapomnianych wrażeń ze swojej wycieczki krajoznawczej powrócili zadowoleni do Kamiennej Góry.

Opiekę nad młodymi uczestnikami wycieczki sprawowali: Joanna Filip i Agnieszko Tatko-Fujar – wychowawczynie klas oraz Jerzy Rubach – Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.

 

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA