aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 13 maja 2019 roku. uczniowie klasy I d ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze, aktywnie wypełniający regulaminowe zadania odznaki Tropiciel Przyrody, wybrali się na pieszą wycieczkę przeprowadzoną w ramach regionalnych lekcji przyrodniczych ph. „Moje miasto – Kamienna Góra” organizowanych dla młodych mieszkańców naszego miasta przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Głównym celem przyrodniczego spaceru pierwszoklasistów było poznanie kolejnych pomników przyrody w naszym mieście. Po wyjściu z budynku szkoły żwawo powędrowali ul. Parkową, a następnie obok Targu Miejskiego dotarli do ul. Stanisława Staszica, gdzie doszli do okazałego DĘBU SZYPUŁKOWEGO ustanowionego POMNIKIEM PRZYRODY rozporządzeniem Wojewody Jeleniogórskiego w 1994 r. Na drzewie zobaczyli zieloną tabliczką POMNIK PRZYRODY PRAWEM CHRONIONY. Z rejestru pomników przyrody RDOS można wyczytać, że posiada on 375 cm obwodu w pierśnicy, ma 24 m wysokości, a jego wiek szacowany jest na około 120-150 lat. Ponadto dowiedzieli się co to jest pierśnica drzewa i jak się ją wyznacza. Mali Tropiciele Przyrody przy użycie taśm mierniczych wyznaczyli pierśnicę drzewa, na wysokości 130 cm. oraz zmierzyli jego obwód, który wynosi 392 cm. Następnie podeszli do barierek nad rzeką Bóbr i zobaczyli na lewym brzegu rzeki liczne drzewa oznaczone tabliczkami POMNIK PRZYRODY PRAWEM CHRONIONY. Po porównaniu kory z poprzednim pomnikiem przyrody poznali, że są to dęby tworzące SZPALER DĘBÓW SZYPUŁKOWYCH rosnących wzdłuż rzeki Bóbr na ul. Stanisława Staszica. Na lewym brzegu Bobru ochroną prawną jako POMNIK PRZYRODY zostało objętych 19 drzew tego gatunku rozporządzeniem Wojewody Jeleniogórskiego z 13 maja 1994 r. Ponadto dowiedzieli się, że lewy i prawy brzeg rzeki możemy określić patrząc zgodnie z jej nurtem. Stąd skierowali się na ul. Papieża Jana Pawła II i po przekroczeniu mostu na rzece Bóbr zobaczyli kolejne drzewo z zieloną tabliczką POMNIK PRZYRODY PRAWEM CHRONIONY. Tabliczką oznaczony jest KLON SREBRZYSTY ustanowiony pomnikiem przyrody rozporządzeniem Wojewody Jeleniogórskiego z 24 marca 1992 r.

Po zrobieniu sobie pamiątkowego zdjęcia z pomnikiem przyrody w tle udali się ul. Broniewskiego, gdzie na terenie Spółki Mieszkaniowej rosną dwa kolejne drzewa z zielonymi tabliczkami POMNIK PRZYRODY. Pierwsze z to okazała lipa drobnolistna. Po kilkunastu metrach doszli do okazałego kasztanowca zwyczajnego, na którym widniała zielona tabliczka z Godłem Polski oraz napisem „Pomnik przyrody prawem chroniony”. Ponadto zobaczyli rosnące na kasztanowcu gałązki klonu zwyczajnego. Mimo oznaczenia obu drzew zieloną tabliczką „pomnik przyrody” nie są one ujęte w rejestrze pomników przyrody Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Po zrobieniu sobie ostatniego wspólnego zdjęcia w cieniu kasztanowca w wesołych nastrojach powędrowali do swojej szkoły. Dla małych tropicieli przyrody poznanie trzech kamiennogórskich pomników przyrody oznacza spełnienie jednego z warunków wymaganych do przyznania im pierwszej odznaki krajoznawczej TROPICIEL PRZYROSY W STOPNIU BRĄZOWYM. Większość z nich wypełni wszystkie warunki podczas planowanej wycieczki do Centrum Informacyjnego Karkonoskiego Parku Narodowego w Karpaczu.

Opiekunami kamiennogórskich Tropicieli Przyrody byli Paulina Kuliś – wychowawczyni klasy oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA