aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 6 kwietnia 2019 roku korzystając z poprawy warunków atmosferycznych na pierwszą swoją sobotnią wycieczkę wybrali się członkowie Szkolnego Koła Turystycznego „Kompasik” przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze. Młodzi turyści uczestniczyli w wycieczce krajoznawczo-przyrodniczej w ramach cyklu „W harmonii z przyrodą”. Cykl ten jest organizowany dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Po przyjeździe Kolejami Dolnośląskimi do Lubawki młodzi kamiennogórzanie zapoznali się z przebiegiem trasy wiosennego spaceru szlakami turystycznymi Gór Kruczych. W wesołych humorach pomaszerowali czerwono znakowanym Głównym Szlakiem Sudeckim im. dr Mieczysława Orłowicza, którym przewędrujemy najciekawsze pasma górskie w Sudetach od Gór izerskich przez m. in. Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Stołowe po Góry Opawskie. Trzeci co do długości szlak w polskich górach liczy około 440 km.. Spacerując ulicami Lubawki zobaczyli kościół katolicki św. Anny z XVII w. zbudowany jako kaplica cmentarna pw. Krzyża Świętego, przy którym znajduje się zbiorowa mogiła osiemnastu żołnierzy pruskich i austriackich poległych w wojnie prusko-austriackiej w 1866 roku. Na żeliwnej tablicy można odczytać m. in. nazwiska oraz imiona, a także narodowość oraz stopień wojskowy wszystkich spoczywających tu żołnierzy oraz neogotycki kościół ewangelicki pw. Krzyża Chrystusa z XIX w..

Następnie za czerwonymi znakami turystycznymi kontynuowali swoją wyprawę, utrwalając zasady znakowania górskich szlaków turystycznych, przez Leszczynowy Wąwóz na przełęcz Lipowe Siodło gdzie zrobili sobie pierwszy, krótki odpoczynek połączony z konsumpcją II śniadanie w „stołówce pod chmurką”. Z drogowskazu na Lipowym Siodle dowiedzieli się, że na dojście do Betlejem muszą przeznaczyć dwie godziny.

Wędrując fragmentem „Orłowicza” w praktyczny sposób poznawali znaczenie poszczególnych znaków turystycznych ułatwiających piechurom wędrówkę leśnymi ścieżkami. Szlak doprowadził ich na Miejską Górkę (650m.n.p.m.), z której nastąpiło dość strome zejście na małą polankę. Stąd kontynuując spacer leśnymi ścieżkami dotarli do bardzo ładnie zagospodarowanego miejsca wypoczynku „Hubertówka”, które powstało przy współpracy Koła Łowieckiego „Odyniec” z Jeleniej Góry z Nadleśnictwem Kamienna Góra. Tam zatrzymali się na swój najdłuższy odpoczynek oraz nabranie sił na dalszą wędrówkę.

Po zrobieniu sobie pamiątkowego, wspólnego zdjęcia, czerwone znaki turystyczne poprowadziły ich do Betlejem nad potokiem Cedron. Betlejem zostało założone w latach 1676-1680 przez opata krzeszowskiego Bernarda Rosę. Znajduje się tutaj m. in. drewniany Pawilon Opacki na wodzie, wzniesiony na palach, na środku staw oraz dwie kapliczki Kalwarii krzeszowskiej. Pawilon Opacki jest budowlą założona na ośmiokącie o średnicy ok. 10 m. Centralną salę otacza drewniany ganek połączony z brzegiem krytym, dwuprzęsłowym mostkiem. Pawilon jest zwieńczony 8-bocznym dachem namiotowym nad pseudokopułą z latarnią. We wnętrzu znajdują się malowidła Georga Neunhertza tematycznie nawiązujące do Starego Testamentu. Drewniany pawilon został gruntownie odrestaurowany. Od 2008 r. Pawilon na wodzie jest obiektem Szlaku Sakralnej Sztuki Barokowej im. Michaela Willmanna.

Z Betlejem już za żółtymi znakami turystycznymi skierowali się w kierunku Długosza. Po drodze znaleźli jeszcze czas na realizację „kompasikowych tradycji”, czyli turlania się po łące, co wywołało chwilę radosnej zabawy wśród młodych piechurów. Po dojściu do przydrożnego krzyża z 1843 r. stojącego na wzniesieniu między Betlejem a Przedwojowem zrobili sobie ostatni krótki przystanek. Następnie kontynuowali swój turystyczny spacer ruszając „z buta w kierunku Buta”. Idąc przez las mogli zaobserwować skutki prowadzonej intensywnie leśnej wycinki. Wędrując żółtym szlakiem zboczem Długosza (590-612m.n.p.m.) wyszli na polanę z licznymi stanowiskami dziewięćsiłów bezłodygowych, które są rośliną chronioną oraz zobaczyli u podnóża Długosza ‘Buta” oraz zabudowania Kamiennej Góry, gdzie zakończył się pierwszy, wiosenny spacer młodych miłośników aktywnego wypoczynku na łonie natury.

Zadowoleni z udanej wycieczki zdobyli ponadto po 18 pkt. do Górskiej Odznaki Turystycznej, po 10 pkt. do odznaki „Turysta Przyrodnik” oraz po 4 pkt. do Regionalnej Odznaki Krajoznawczej. W trakcie sobotniej wędrówki górskim szlakami debiutowały cztery nowe członkinie „Kompasika”.

Opiekę nad młodymi adeptami turystyki sprawowali: Emilia Nieczyperowicz – opiekunka „Kompasika” i Jerzy Rubach – Przodownik Turystyki Górskiej i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA