Print
fot. PTSM-JR

W dniu 4 kwietnia 2019 roku uczniowie klasy II c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze, wybrali się na ciekawą lekcję muzealną do Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze uczestnicząc w cyklu lekcji muzealnych organizowanych dla młodych mieszkańców naszego miasta ph. „Poznajemy zabytki i obiekty przyrody” przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych oraz Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Po przybyciu do Muzeum Tkactwa pierwszoklasiści spotkali się z Joanną Stołpiec, która zaprosiła na przejażdżkę windą, a następnie przeszli do pomieszczenia, w którym znajdują liczne eksponaty związane z dawnym gospodarstwem domowym. Rozmawiając z prowadzącą zajęcia dowiedzieli się, że przeniosą się w odległe czasy, kiedy w domach nie było jeszcze prądu, a tym bardziej pralek automatycznych. Słuchając opowieści Joanny Stołpiec mali kamiennogórzanie poznawali historią zwykłych czynności domowych jakimi są pranie oraz prasowanie.

W domach drugoklasistów pranie to domena ich mam. W dawnych czasach praniem też zajmowały się kobiety – ich babcie oraz prababcie Opowiadając o praniu Joanna Stołpiec pokazywała im różne przedmioty służące tej zwykłej czynności, w tym drewnianą kijankę wykorzystywaną podczas prania nad rzeką oraz tarę. Drugoklasiści poznając tajniki prania na tarze dowiedzieli się, że do prania używano szarego mydła, którego kawałek mogli samodzielnie zetrzeć. Ponadto dowiedzieli się do czego służył krochmal i jak go przygotowywano z mąki ziemniaczanej. Następnie aktywnie i z dużym zaangażowaniem uczyli się prania na tarze. Wyprane tkaniny były wysuszone, a uczniowie zobaczyli jak wyglądały dawne klamerki. Kolejną zwyczajną czynnością jest prasowane Drugoklasiści podczas muzealnych warsztatów poznali oraz zobaczyli kilka rodzajów żelazek wykorzystywanych na przestrzeni lat przy wykonywaniu tej czynności. Wśród muzealnych eksponatów Joanna Stołpiec zademonstrowała im kilka rodzajów żelazek, wśród których były żelazka na duszę, żelazko na węgiel, na wodę, podgrzewane na płycie oraz żelazko z porcelany na gorącą wodę. Uczniowie dowiedzieli się także do prasowania jakich tkanin służyły małe żelazko podgrzewane na płycie oraz żelazko porcelanowe.

W dalszej części lekcji muzealnej jej uczestnicy poznali magiel pokojowy pochodzący z lat 20, 30 XX wieku oraz magiel skrzyniowy z połowy XIX wieku. Joanna Stołpiec zademonstrowała im działanie obu magli, które służyły do „prasowania” tkanin o dużej powierzchni np. pościeli.

Końcowym, ale bardzo atrakcyjnym elementem warsztatów mydlarskich było poznanie przez biorących udział w zajęciach techniki powstawania mydła glicerynowego. Część z nich mogła samodzielne, pod kierunkiem prowadzącej zajęcia muzealne, pokroić kawałki gliceryny, a następnie zabarwić roztopioną glicerynę wybranym przez nich barwnikiem oraz dodać wybrane olejek zapachowy. Uczniowie wybrali niebieski barwnik oraz olejek waniliowo-czekoladowy. Tak przygotowana płynna gliceryna została przez Joannę Stołpiec wlana do wybranego przez nich kształtu foremek – serduszka. W trakcie tej czynności wykazali się dużą aktywnością oraz zaangażowaniem. Wszyscy uczniowie byli zainteresowani ciekawą lekcją muzealną przybliżającą im historię zwykłych czynności domowych na zakończenie której otrzymali na pamiątkę zapachowe mydełka w wybranym przez siebie kształcie i kolorze. Były to mydełka przygotowane podczas warsztatów innych grup, a ich mydełka otrzymają na pamiątkę uczestnicy kolejnych warsztatów mydlarskich.

Po zrobieniu sobie wspólnego zdjęcia z prowadzącą ciekawą lekcję muzealną Joanną Stołpiec oraz podziękowaniu jej za mile spędzony czas opuścili gościnne mury Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze i zadowoleni, ze swoimi kolorowymi glicerynowymi mydełkami, powrócili do swojej szkoły.

Opiekunem kamiennogórskich drugoklasistów byli Beata Galica-Nowak – wychowawczyni klasy oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK..