aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 30 marca 2019 roku na swoją drugą sobotnią wędrówkę wybrali się młodzi turyści ze Szkolnego Koła Turystyczno-Przyrodniczego przy SP nr 2 w Kamiennej Górze, którzy wzięli udział w cyklu wycieczek „W harmonii z przyrodą” organizowanym dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Po przyjeździe Kolejami Dolnośląskimi do Lubawki uczestnicy wycieczki żwawo powędrowali czerwono znakowanym Głównym Szlakiem Sudeckim im. dr. Mieczysława Orłowicza, który ma swój początek w Świeradowie Zdroju. Wędrując tym szlakiem, którego długość to ok. 440 km, możemy poznać najatrakcyjniejsze miejsca większości sudeckich pasm górskich i po około 130-godzinnej górskiej wędrówce dojść do Prudnika. Umiejętnie korzystając z wyglądu znaków turystycznych umieszczonych na budynkach, słupach oraz drzewach, które dają poczucie bezpiecznej wędrówki.

Następnie po opuszczeniu przygranicznego miasta Leszczynowym Wąwozem podeszli na Lipowe Siodło, gdzie zrobili sobie pierwszy odpoczynek w trakcie sobotniego spaceru szlakami turystycznymi. Przed wyruszeniem na kolejny odcinek aktywnego wypoczynku na łonie natury z umieszczonych na słupie drogowskazach turystycznych odczytali, że czerwonym szlakiem można dojść do Betlejem, a spotkanym na Lipowym Siodle zielonym szlakiem można dojść do Krzeszowa i to w krótszym czasie. W wyniku demokratycznej dyskusji młodzi piechurzy postanowili opuścić Główny Szlak Sudecki i zielonym szlakiem zeszli z Lipowego Siodła do Lipienicy. Po zejściu do tej miejscowości zapisali się do „klubu przyjaciół asfalciku”, gdyż towarzyszył on im już do końca sobotniej wycieczki

Spacerując zielonym szlakiem, po pewnym czasie zobaczyli w oddali, rozproszone na płaskim terenie pośród pól i lasów, kaplice Kalwarii Krzeszowskiej, której budowę rozpoczęto opata cystersów krzeszowskich Bernarda Rosy w latach 1672-1678. Pierwotnie drewniane kaplice w latach 1703−1717 zastąpiono murowanymi (za opata Dominika Geyera). W Sudetach mniejsza jest tylko od Kalwarii Wambierzyckiej. Kalwaria Krzeszowska to zespół 16 kaplic z 32 stacjami drogi krzyżowej, która ma ponad 5 km długości, a rozpoczyna się i kończy w zespole klasztornym. Ponadto zobaczyli wieże krzeszowskiej Bazyliki Mniejszej.

Po przyjściu do Krzeszowa zrobili sobie dłuższy odpoczynek przeznaczony m. in. na drobne zakupy oraz zabawy na placu zabaw. Podczas pobytu na placu zabaw, jednemu z uczestników aktywnego wypoczynku na szlakach turystycznych – Marcelowi, który obchodził swoje 12-ste urodziny zaśpiewali „sto lat”.

Nastąpił czas wyboru trasy powrotnej do Kamiennej Góry, więc uczestnicy wycieczki zdecydowali się na powrót do swojej miejscowości ścieżką rowerową wybudowaną na terenie Gminy Kamienna Góra w ramach projektu „Ochrona specjalnego obszaru ochrony siedlisk „Góry Kamienne” poprzez skanalizowanie ruchu turystycznego w wyniku budowy systemu ścieżek rowerowych. Ścieżka rowerowa została zbudowana na nieczynnej od dawna kolejowej Kamienna Góra – Krzeszów – Chełmsko Śląskie – Okrzeszyn, która została uruchomiona jesienią 1897 r.

Młodzi turyści sprawnie „popedałowali” ścieżką rowerową do Kamiennej Góry, gdzie obok swojej szkoły zakończyli 16-kilometrowy sobotni spacer szlakami turystycznymi.

W trakcie sobotniej wycieczki wszyscy jej uczestnicy zdobyli po 16 pkt do Górskiej Odznaki Turystycznej oraz po 5 pkt do Odznaki Turysta Przyrodnik.

Opiekunami młodych miłośników aktywnego wypoczynku na łonie natury byli: Sylwia Czerwińska – opiekunka SKT-P oraz Jerzy Rubach – Przodownicy Turystyki Górskiej i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA