aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 23 marca 2019 roku korzystając z piękniej pogody na swoją pierwszą wiosenną wycieczkę w malownicze Góry Sokole, z Oddziałem Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze, wybrali się młodzi turyści z dwóch szkół podstawowych. Uczniowie m.in. dwóch klas IV a oraz V b z Lubawki uczestniczyli w cyklu wycieczek edukacyjnych i przyrodniczych organizowanych dla młodzieży szkolnej z terenu powiatu kamiennogórskiego przy wsparciu finansowym Powiatu Kamiennogórskiego. Natomiast członkowie Szkolnego Koła Turystyczno-Przyrodniczego przy SP nr 2 w Kamiennej Górze wzięli udział w cyklu wycieczek „W harmonii z przyrodą” organizowanym dla młodych kamiennogórzan przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Po przyjeździe do Trzcińska Kolejami Dolnośląskimi uczestnicy wycieczki, po przejściu Bobru – północnej granicy Rudaw Janowickich żwawo ruszyli niebieskim szlakiem w kierunku granitowej grupy skalnej SOKOLIKI, które ukazały się piechurom tuż po opuszczeniu pociągu.

Góry Sokole – niewielki masyw górski, zbudowany z górnokarbońskiego granitu karkonoskiego, w całości znajduje się na terenie RUDAWSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO utworzonego 16 listopada 1989 r na powierzchni 15 705 ha wraz z otuliną wynoszącą 6 600 ha.

Wędrując leśnymi ścieżkami dotarli do Husyckich Skał, gdzie zrobili sobie krótki odpoczynek, a następnie za czerwonymi znakami turystycznymi wspinali się do SOKOLIKA – drugiego co do wielkości szczytu Sokolich Gór (642m. n.p.m.). Na szczycie oraz zboczach mogli podziwiać duże nagromadzenie skałek oraz pojedynczych bloków skalnych. Po dojściu do Sokolika Dużego, w trzech grupach, korzystając z żelaznych schodów, wchodzili na platformę widokową, z której mogli podziwiać panoramę okolicznych Gór Kaczawskich, Rudaw Janowickich czy najwyższych w naszym regionie Karkonoszy. Na szczycie, który jest również wspaniałym terenem do ćwiczeń wspinaczkowych. U podnóża Sokolika znajduje się także jedna z tablic ŚCIEŻKI EDUKACYJNEJ „W POSZUKIWANIU SOKOŁA WĘDROWNEGO”, przybliżająca turystom historię i atrakcje Gór Sokolich. Po zrobieniu sobie wspólnego, pamiątkowego zdjęcia zdobywcy Sokolika Dużego powrócili na Przełączkę, a następnie za spotkanym czarny szlakiem mozolnie wspinali się na najwyższy szczyt Gór Sokolich – KRZYŻNEJ GÓRY (654m. n.p.m.) z 7-metrowym metalowym krzyżem, który ufundowała księżna Maria Anna Amelia von Hessen-Homburg dla upamiętnienia rocznicy urodzin jej męża Wilhelma von Hohenzollerna z 1830 r. Również ten szczyt, schodkami wykutymi w skale z metalowymi barierkami, został zdobyty przez sobotnich wycieczkowiczów.

Następnie za czarnymi i niebieskimi znakami turystycznymi zeszli do schroniska PTTK „Szwajcarka” (520m. n.p.m.). Szwajcarka jest jedynym całkowicie drewnianym zabytkowym schroniskiem w Sudetach, wybudowanym w 1823 r. w stylu tyrolskim. Obok schroniska rośnie okazała LIPA DROBNOLISTNA – POMNIK PRZYRODY. Na polanie poniżej schroniska jak zwykle paliło się ognisko, więc sobotni wędrowcy piekli sobie smakowite kiełbaski. Mogli też skorzystać z produktów żywnościowych oferowanych w schroniskowym bufecie.

Niestety, czas przy ognisku spędzony w wesołych nastrojach szybko upływał i nieubłaganie nastał moment pożegnania się z urokliwymi Sokolimi Górami i schroniskiem „Szwajcarka”, chociaż kusiło pozostanie na nocny koncert grupy Nocny Lot w ramach „Szwajcarkowego Grania”, czyli muzycznego spotkania przy dźwiękach gitar.

Z polany schroniskowej uczestnicy inauguracyjnego, sobotniego spaceru górskimi szlakami turystycznymi żółtym szlakiem pomaszerowali na stację kolejową w Trzcińsku, skąd Koleje Dolnośląskie dowiozły ich w rodzinne strony do Kamiennej Góry oraz Lubawki.

W trakcie sobotniej wycieczki wszyscy jej uczestnicy zdobyli po 15 pkt do Górskiej Odznaki Turystycznej oraz po 13 pkt do Odznaki Turysta Przyrodnik.

Opiekunami młodych miłośników aktywnego wypoczynku na łonie natury byli: Artur Bodzek, Sylwia Czerwińska oraz sześcioro rodziców z Lubawki, których szlakami turystycznymi Gór Sokolich poprowadzili Ewa Bienias i Jerzy Rubach – Przodownicy Turystyki Górskiej i Turystyki Pieszej PTTK.

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA