aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. EPB

- W roku poświęconym św. Józefowi zapraszam Was wszystkich do ożywienia kultu tego Świętego oraz do bliższego poznania Jego osoby. Szczególną okazją ku temu w naszej diecezji będzie 19. dzień każdego miesiąca, poczynając od uroczystości św. Józefa Oblubieńca NMP (19 marca), kiedy to w Krzeszowie ogłoszę kościół bracki pw. św. Józefa diecezjalnym sanktuarium, a na zakończenie tej uroczystości zawierzę całą diecezję legnicką orędownictwu św. Józefa. Niech szczególną formą oddawania czci Opiekunowi Świętej Rodziny stanie się Msza wotywna o św. Józefie, a po niej nabożeństwo Jemu poświęcone oraz katecheza skierowana do dorosłych. Dniem zawierzenia każdej z parafii wstawiennictwu św. Józefa ustanawiam niedzielę, 2 maja, bezpośrednio po wspomnieniu św. Józefa Rzemieślnika oraz pielgrzymce mężczyzn do Krzeszowa. - to część listu jaki biskup legnicki ks. Zbigniew Kiernikowski skierował do wiernych i jednocześnie odpowiedź na ogłoszony przez Papieża Franciszka rok 2021 - "rokiem Św. Józefa".

 

Zabytkowy kompleks Pocysterskiego Opactwa w Krzeszowie znany jest przede wszystkim przez pryzmat Bazyliki - sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Odwiedzający Krzeszów turyści i pielgrzymi wiedzą jednak, że znajdujący się w jej sąsiedztwie Kościół Bracki - to równie piękny i bogaty duchowo obiekt. Świątynia wzniesiona w latach 1690 – 1696 przez opata Bernarda Rosę nazywana "drugą kaplicą Sykstyńską" jest perłą sztuki sakralnej. We wnętrzu kościoła znajdziemy ponad 50 polichromii będących życiowym dziełem Michała Willmanna - to największy zbiór fresków w Europie na północ od Alp. Polichromie to nie tylko dzieła sztuki, ale biblia w obrazku niosącą głębokie przesłanie.

W uroczystość św. Józefa Oblubieńca (19 marca) Kościół Bracki w Krzeszowie ogłoszony zostanie diecezjalny sanktuarium Świętego Józefa. - To ważny dla nas tytuł. Cieszymy się, że wierni właśnie w tym miejscu będą mogli pogłębiać swoją wiarę - mówi ks. Marian Kopko, kustosz krzeszowskiego kompleksu. Główna uroczystość odbędzie się o godz. 12:00. Zapraszam także na cykliczne spotkania w ze Świętym Józefem. W każdy wtorek w okresie zimowym o godz. 16.30, a w okresie letnim o godz. 17.30 odmawiamy koronkę do Świętego Józefa, natomiast każdego 19. dnia miesiąca odprawiać będziemy uroczystą Mszę Świętą z nauczaniem, uwielbieniem oraz z modlitwą przez wstawiennictwo Św. Józefa - dodaje ks. Kopko.

REKLAMA