aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
Lubawka - Dolnośląski Alarm Smogowy - Krzysztof Smolnicki

Od dzisiaj (czwartek, 16 stycznia) przez tydzień Dolnośląski Alarm Smogowy będzie badał czystość powietrza w Lubawce.

 

Dolnośląski Alarm Smogowy prowadzi badania powietrza przez cały sezon grzewczy, czyli od października do marca-kwietnia. Profesjonalna aparatura mierząca poziom pyłu PM10 ustawiana jest często w miejscach bez stałego monitoringu czystości powietrza.

Do Lubawki aparatura przywieziona została po raz drugi. Poprzednie badania były w 2018 roku. W marcu, przy niskich temperaturach i słabym wietrze, urządzenia pokazały zły stan powietrza.

Według Krzysztofa Smolnickiego z DAS przyczyną złej jakości powietrza jest m.in. palenie w piecach paliwem złej jakości. Najczęściej dzieje się tak w wielorodzinnych, nieocieplonych budynkach. Lubawscy urzędnicy dodają, że w centrum miasta jest problem z modernizacją pieców. Konserwator zabytków nie zgadza się na montaż na elewacjach zabytkowych obiektów kominów do nowych pieców gazowych. Mieszkańcom zostaje możliwość ogrzewania prądem.

Wyniki pomiarów dostępne będą na stronie: http://dolnoslaskialarmsmogowy.pl/ 

W Lubawce w 2017 roku wprowadzono system dopłat do wymiany pieców. Skorzystało z niego 76 właścicieli nieruchomości. Zlikwidowanych zostało 91 pieców, powstało 81 nowych w tym 56 gazowych, 5 elektrycznych, 7 na biomasę, 9 na ekogroszek oraz 4 pompy ciepła. Wymiana źródeł ciepła kosztowała mieszkańców 987 tys. zł, wypłacone dotacje to 452 tys. zł. Dotacje wypłacane są z pożyczki z NFOŚiGW.

Lubawka - Dolnośląski Alarm Smogowy - Krzysztof Smolnicki

 

 

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA