aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
Kamienna Góra - promocja książki

W kamiennogórskim starostwie odbyła się dzisiaj (poniedziałek, 4 listopada) promocja książki "Wokół przełęczy pojednania". Książkę wydało Towarzystwo Miłośników Bolkowa przy wsparciu samorządów.

 

Autorami publikacji są Szczepan Napora i Czesław Zapotoczny. W książce zebrali informacje o wsiach pogranicza powiatów jaworskiego, wałbrzyskiego i kamiennogórskiego. Spisali również wspomnienia pierwszych osadników. Początkowo książka rozdawana była w wersji elektronicznej, autorzy nie mieli funduszy na jej druk. O pomoc poprosili Towarzystwo Miłośników Bolkowa. To również nie było w stanie opłacić druku, ale o pomoc poprosiło samorządy. Kamiennogórskie starostwo oraz urzędy gminy i miasta z Marciszowa i Bolkowa przekazały łącznie 3,5 tys. zł. Drugie tyle dołożyło Towarzystwo i wydrukowała 300 egzemplarzy książki.

Publikacja dostępna będzie podczas takich spotkań jak dzisiejsze. Zainteresowani mogą się również kontaktować z Towarzystwem np. poprzez facebooka.

Dzisiejsza prezentacja książki wzbogacona została o wykłady dotyczące ciekawostek z historii regionu.

Tytułowa przełęcz pojednania znajduje się między Nagórnikiem a Gostkowem, na wysokości 605 m n.p.m. W 1781 roku browarnik z Bolkowa postawił w tym miejscu małą kapliczkę. Na jej pozostałościach, na początku XX wieku, dwóch zwaśnionych rolników postawiło pomnik pojednania. Po wojnie pomnik został zniszczony. W XXI wieku pozostałości pomnika zostały odnalezione i ustawione w dawnym miejscu. Fragmentów nie udało się połączyć. W 2002 roku ustawiony został nowy pomnik - pomnik zgody.

Kamienna Góra - promocja książki

 

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA