aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
Legnica

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 7 XI katechetka z Gimnazjum nr 1 w Kamiennej zorganizowała wycieczkę do Legnicy. Celem wyjazdu było poznanie historii i zabytków stolicy naszej diecezji, którą już w VIII wieku zamieszkiwali Słowianie.

Gimnazjaliści rozpoczęli zwiedzanie miasta od siedziby Kurii Biskupiej i Wyższego Seminarium Duchownego. Ks. Paweł Adres, który w swej życzliwości podjął się roli przewodnika, przybliżył historię Legnicy. Z powodu zmiennej sytuacji politycznej w regionie była ona raz polska, raz czeska a od połowy XVIII wieku do 1945 roku należała do Prus i Niemiec. Po II wojnie światowej, w ponownie polskiej Legnicy rozmieszczono największy w Polsce garnizon wojsk radzieckich, które prawie na 50 lat przejęło ponad 30% zabudowy miasta i dlatego nazwano je Małą Moskwą. Wzniesiona przez Niemców na początku XX wieku okazała budowla obecnej Kurii Biskupiej była żeńskim gimnazjum. Rosjanie urządzili tu Dom Oficera, w którym odbywały się narady oficerów i toczyło się życie kulturalne. Jesienią 1993 roku wojska radzieckie opuściły Legnicę, a zniszczony budynek przejęła nowo powstała diecezja legnicka. Ks. Paweł opowiedział też młodzieży, jak wygląda życie kleryków oraz pokazał niektóre pomieszczenia, gdzie odbywa się formacja duchowa i intelektualna kandydatów do kapłaństwa.

Idąc ulicami miasta gimnazjaliści mijali obiekty zajęte niegdyś przez Rosjan. Na rynku zwiedzili kościół p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła. W styczniu 1992 roku kard. Henryk Gulbinowicz sprawował tu mszę świętą, w której uczestniczyło całe miejscowe dowództwo wojsk radzieckich, polskich i policji. W tym samym roku papież Jan Paweł II ustanowił świątynię katedrą.

Legnica

Na rynku grupa zatrzymała się przy rzeźbie przedstawiającej marszałka Józefa Piłsudskiego w otoczeniu legnickich mieszczan, która została wykonana i zainstalowana z okazji 100-lecia niepodległości. Nieopodal zobaczyli inną współczesną rzeźbę, przedstawiającą Julka - małego ucznia w gazetowej czapce na głowie i z dużym tornistrem na plecach. Potem udali się do kościoła św. Jana Chrzciciela z Mauzoleum Piastów Śląskich. W marcu 1966 roku w kościele wybuchł groźny pożar, który wraz z polskimi służbami ratowniczymi ofiarnie pomogli ugasić strażacy radzieccy.

Zmierzając dalej grupa zatrzymała się przy Zamku Piastowskim, który jest jednym z najstarszych grodów w Polsce. W 1241 roku oparł się atakowi Mongołów, którzy ostatecznie zostali pokonani w bitwie pod Legnicą. Natomiast po wkroczeniu do Legnicy Armii Czerwonej w 1945 roku zamek został podpalony i poważnie zniszczony. W latach 60-tych podjęto się jego odbudowy.

W kościele św. Jacka grupa uczestniczyła w Eucharystii a po niej ks. Paweł przybliżył najważniejsze fakty dot. Wydarzenia Eucharystycznego. Podkreślił, że w okresie radzieckiej okupacji miasta, Legnica miała być mało znanym miejscem na mapie Polski, natomiast przez Wydarzenie Eucharystyczne stała się celem pielgrzymek wiernych nawet z odległych miejsc naszej ojczyzny i świata.

Na zakończenie zwiedzania Legnicy, ks. Paweł zaprowadził grupę do „Okna Życia” i wyjaśnił celowość i zasady jego funkcjonowania. Młodzi z wielką uwagą, zainteresowaniem i wzruszeniem słuchali ks. Pawła, który przed laty pełnił w tym ośrodku posługę duszpasterską.

Dopełnieniem bardzo udanej - w opinii uczniów i opiekunów - wycieczki był posiłek w McDonald. Oprócz walorów poznawczych, wyjazd był też okazją do refleksji historycznej, patriotycznej i religijnej oraz docenienia szeroko pojętego daru wolności.

Legnica

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez