aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. wp

Wraz z rosnącą popularnością idei ochrony środowiska, ekologicznego życia i powrotu do natury, coraz więcej osób decyduje się na wprowadzanie szeregu zmian w swoim życiu. Zmiany te, na pierwszy rzut oka, wydają się drastyczne i nie do przejścia dla osób, które przyzwyczajone są do dobrodziejstw XXI wieku. Niektórzy wręcz zastanawiają się, czy podejmowanie takiego wysiłku ma sens. Jednak przy odrobinie zaangażowania i samozaparcia człowiek może znacząco wpłynąć na polepszenie warunków swojego życia, a jednocześnie przyczynić się do ochrony całej planety. Jak to jest możliwe? Wyjaśniamy na kilku przykładach.

Sprzątanie bez toksyn

Reklamy cudownych środków usuwających kamień i rdzę w łazience oraz tłuszcz w kuchni, rzeczywiście mogą zachęcać do kupna, jeśli zależy ci na tym, aby mieć czysty dom. I rzeczywiście - są skuteczne. Jednak używając ich na pewno niejednokrotnie narzekałeś na ich nieprzyjemny zapach lub podrażnienie skóry bądź oczu. Większość z nich ma oznaczenia ostrzegające przez zagrożeniem dla środowiska wodnego i warstwy ozonowej. Są więc bardzo szkodliwe. Istnieje natomiast wiele domowych sposobów na mikstury, które równie skuteczne, a zrobione ze składników, których większość możesz znaleźć w swojej kuchni.

Jedzenie bez sztucznych ulepszaczy

Gotowe dania, które możemy kupić w sklepie są wygodnym rozwiązaniem. Wystarczy podgrzać je w mikrofalówce i obiad gotowy. Pomijając fakt, że mikrofale niszczą wiele składników odżywczych, należy zastanowić się, czy te składniki na pewno tam są! I co ważniejsze – co, oprócz potrzebnych człowiekowi substancji, znajduje się w takim słoiku z gołąbkami czy zupie typu instant. Kiedy spojrzysz na etykietę ze składnikami takich wyrobów, szybko przekonasz się, że znajduje się tam wiele „ulepszaczy smaku”, konserwantów, wypełniaczy, spulchniaczy itd. Mają one sprawić, że produkt będzie bardziej trwały, a jego wytworzenie tańsze. Wszystko to prowadzić ma do zwiększenia zysków producenta, nawet kosztem zdrowia konsumenta. Otóż okazuje się, że wiele tego typu składników podejrzewa się o działanie kancerogenne, powodowanie chorób układu nerwowego, ADHD u dzieci, pobudzanie reakcji alergicznych, działanie przeczyszczające itp. Niestety coraz częściej można znaleźć je także w wędlinach, serach, jogurtach czy napojach. Niestety zapewnienia reklam, że coś jest „bio, „eko” lub „idealne dla dzieci” często nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Należy więc dokładnie czytać etykiety i unikać produktów, które zawierają: kwas benzoesowy, dwutlenek siarki, glutaminian sodu MSG, glutaminian potasu, inozydian sodu, difosforany, aspartam, sacharynę. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest kupowanie żywności nieprzetworzonej od małych, sprawdzonych producentów lub wytwarzanie jej na własny użytek.

Leczenie bez środków farmaceutycznych

Oczywiście na początku należy wyraźnie podkreślić, że lekarze są potrzebni. To oni muszą stwierdzić co ci dolega. Co więcej, niektóre leki również są niezastąpione. Antybiotyki, które niszczą bakterie, sprawiły, że wiele chorób nie należy obecnie do śmiertelnych. Jednak podawane zbyt często zabijają także „dobrą” florę bakteryjną obecną w organizmie człowieka, mającą za zadanie chronić przed kolejnymi zachorowaniami. Mało tego, antybiotyki często podawane są podczas infekcji wirusowych, na które zupełnie nie mają wpływu! Na wiele schorzeń świetnie sprawdzą się naturalne rozwiązania stosowane przez nasze prababki. Dzięki nim wyleczysz chorobę i nie dostaniesz w pakiecie masy chemicznych substancji negatywnie oddziałujących na twój organizm. Istnieje wiele książek zielarskich z przepisami na napary, wywary, soki i maceraty z różnych ziół, owoców i olejów. Warto też jednak wspomnieć o najprostszych rozwiązaniach takich sok z cebuli, miodu i czosnku na kaszel, herbata z miodem, cytryną i imbirem na przeziębienie, czy napój elektrolitowy z wody, miodu i soli do walki z odwodnieniem podczas grypy żołądkowej.

Zmniejszenie ilości odpadów

Jeżeli samodzielnie przygotujesz środki do sprzątania domu, żywność czy lecznicze specyfiki wyeliminujesz tony plastikowych opakowań, których w wielu przypadkach nie da się ponownie przetworzyć. Oprócz wymienionych już pomysłów na ograniczenie produkcji śmieci, możesz także wprowadzić kilka prostych zmian:

  •         wielorazowe gąbeczki do demakijażu zamiast wacików kosmetycznych,
  •         dystrybutor do wody w domu zamiast wody butelkowej,
  •         papierowe słomki do napojów zamiast plastikowych,
  •         kubek termiczny na kawę zamiast jednorazowego, plastikowego kubka,
  •         płócienne torby zamiast plastikowych reklamówek.

·         

 

REKLAMA