Print

fot. wp

Oświetlenie elewacji budynku, podjazdów dla samochodu, wejścia do budynku użytku publicznego, ogrodu, tarasu i balkonu…do tych celów wykorzystujemy naświetlacze LED. Mają bardzo wszechstronne zastosowanie, są wybierane do użytku prywatnego i komercyjnego. Idealnie sprawdzają się na zewnątrz i wewnątrz budynku. Są praktyczne, energooszczędne, trwałe i odporne na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych i uszkodzenia mechaniczne. Ponadto ich dużą zaletą jest możliwość precyzyjnego punktowego oświetlenia. Naświetlacz LED nie zawsze ma taką samą moc, szczelność i barwę światła. Na co się więc zdecydować?

Podstawowe parametry naświetlacza LED

Na pewno każdego interesuje ilość pobieranego przez naświetlacz prądu. Tak, moc oprawy jest kluczowa przy jej wyborze i powinna być jednym z ważniejszych parametrów, na jakie będziemy zwracać uwagę. W przypadku technologii LED to ilość lumenów decyduje o tym, jaka jest moc naświetlacza. Zwróć uwagę, czy producent informuje o skuteczności świetlnej swojego produktu. Dobrej jakości naświetlacz LED będzie cechował się skutecznością świetlną na poziomie ok. 2400lm. Łatwo jest to jednak obliczyć samodzielnie, jeżeli znamy dwa parametry, jak moc w Watach i ilość lumenów. W tym przypadku jest to 30W, które mnożymy przez 80lm. Od tego zależy, jak dużo możesz zaoszczędzić i jaką ilość prądu będzie oprawa pobierała, co przekłada się na Twoje koszty eksploatacji budynku.

Jeżeli z naświetlacza będziesz korzystać na zewnątrz lub też w pomieszczeniach o dużej wilgotności i wysokim poziomie zapylenia, to musi on mieć odpowiednią klasę szczelności. Ważne jest, aby naświetlacz LED był odporny na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych. Wtedy wybieramy oprawę o klasie szczelności IP65.

Nie mniej istotna jest barwa światła. Na ciepłą zdecyduj się do oświetlania elewacji budynku czy tarasu, neutralną do terenu wokół budynku, drzwi wejściowych i billboardów reklamowych, a zimną do podjazdów i placów.

Naświetlacz LED z czujnikiem ruchu. A może bez?

Na rynku dostępne są modele naświetlaczy z dodatkowymi funkcjami, wśród których jest czujniki ruchu. Znajdziemy je m.in. na stronie sklepu internetowego ELED. Są to oprawy doskonale sprawdzające się przy oświetlaniu wejścia do budynku, podjazdów samochodowych, ścieżek w ogrodzie oraz tarasu. Na skutek zlokalizowania ruchu automatycznie zaczynają emitować światło. Dzięki temu możemy zaoszczędzić energię, ponieważ oprawy świecą tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. Ponadto ma to wpływ na bezpieczeństwo domowników. Naświetlacze z czujnikiem skutecznie odstraszają potencjalnych włamywaczy i złodziei. Oprawy bez czujnika ruchu sprawdzają się z kolei w warsztatach i pracownikach. Kiedy są nam potrzebne, włączamy je, a po zakończeniu pracy wyłączamy.

Naświetlacz LED występuje też w różnych wielkościach i kolorach. Najbardziej praktyczne i uniwersalne są czarne, jednak białe świetnie prezentują się w nowoczesnych stylizacjach. Zwróć również uwagę, czy posiadają praktyczną podpórkę. W przeciwnym razie warto jest ją kupić jako dodatkowy element.

Sprawdź naświetlacze LED w sklepie ELED.pl:
https://www.eled.pl/naswietlacze_halogeny_led