aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. wp

System regałowy w magazynie determinuje możliwości w zakresie przechowywania różnych rodzajów towarów. Wybór odpowiedniego systemu to zwykle pierwszy krok do zagospodarowania przestrzeni i zaprojektowania intralogistyki magazynowej. Na co warto zwrócić uwagę?

Racjonalizacja przestrzeni – statyczne i mobilne systemy regałowe

Jednym z najbardziej podstawowych sposobów podziału systemów regałowych jest wyróżnienie produktów statycznych oraz mobilnych. W zakresie racjonalizacji przestrzeni magazynowej, czyli dziedziny zajmującej się jak najwydajniejszym zagospodarowaniem magazynu, kluczowy jest wybór danego typu systemu regałowego. Nie trzeba jednak decydować się tylko na jeden z nich. Często najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie obydwu rodzajów.

Statyczne systemy regałowe, zgodnie z nazwą, oferują jednolite zagospodarowanie magazynu, które nie będzie podatne na większe zmiany – raz rozmieszczony system będzie trudny do przesunięcia. Wobec tego kluczowe zdaje się szczegółowe zaplanowanie wykorzystania przestrzeni.

Mobilne systemy regałowe montowane są na specjalnych wagonach, umożliwiających ich przemieszczanie. To doskonały sposób na zwiększenie stopnia przystosowania się magazynu do różnych okoliczności. Czasem bowiem może zdarzyć się sytuacja, kiedy dana strefa magazynu musi zostać powiększona kosztem innej lub przekształcona. Wszelkie tego rodzaju czynności stają się prostsze w przypadku mobilnych systemów regałowych, które łatwo jest dzielić i przemieszczać. Powszechnie zaleca się, aby każdy magazyn posiadał przynajmniej niewielką część mobilną, dzięki czemu zwiększą się możliwości planowania przestrzeni w niespodziewanych sytuacjach.

Rodzaje statycznych systemów regałowych

Nie każdy regał niemobilny jest taki sam. Przedsiębiorcy szukający dogodnych rozwiązań do magazynu mogą wybierać spośród powszechnie używanych paletowych systemów regałowych i nie tylko. Wybór rodzaju regałów musi odpowiadać zapotrzebowaniom i charakterystyce magazynu. Przykładowo, do składowania i komisjonowania towarów ciężkich konieczne jest wyposażenie przestrzeni w systemy wspornikowe. Wiele firm w tym zakresie oferuje regały projektowane „na miarę”, tj. dostosowane do docelowego obciążenia, sięgającego nawet wielu tonom.

Celem maksymalnego wykorzystania przestrzeni magazynowej warto rozważyć zakup systemów typu PalletShuttle, regałów półkowych lub antresoli. Ciekawą propozycją mogą też być regały wsuwane i przepływowe, które wyposażone zostały w prowadnice kulkowe, ułatwiające komisjonowanie.

 

REKLAMA