aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

przepustki

O północy wchodzą w życie przepisy dotyczące przekraczania granicy przez Polaków pracujących w strefie przygranicznej. Dzisiaj muszą oni podjąć decyzję co dalej robić.

 

Od północy, a więc już od piątku, każdy przekraczający granicę będzie musiał poddać się 14-dniowej kwarantannie (nie dotyczy kierowców wykonujących przewóz towarów lub osób). Nie będzie więc można codziennie przekraczać granicy w drodze do i z pracy.

W internecie pojawiły się nieprawdziwe informacje o możliwości wystawienia "przepustki" dla pracujących. Nie ma takiej możliwości prawnej. Sanepid wystawiać będzie jedynie zaświadczenia dla osób pracujących za granicą, które przebywać będą na kwarantannie. Zasady wystawiania dokumentu są jeszcze ustalane. O zaświadczenie będzie mogła ubiegać się tylko osoba poddana kwarantannie, a więc nie będzie mogła na podstawie tego dokumentu przekraczać granicy. Musi 14 dni siedzieć w domu.

Polacy zatrudnieni w Czechach muszą dzisiaj podjąć decyzję co robić dalej. Jeśli wrócą po północy do Polski, poddani zostaną 14-dniowej kwarantannie, nie będą mogli wychodzić z domu. Mogą znaleźć zakwaterowanie w Czechach i nadal pracować. Każde przekroczenie granicy oznaczać będzie jednak dla nich rozpoczęcie kwarantanny. Sytuacja taka obowiązywać będzie do czasu zmiany przepisów.

 

REKLAMA